Nedeľa 26.05.2024
Dnes má meniny 
Dušan
°C
27.04.2023 10:35

KSK chce vytvoriť turistické požičovne e-bicyklov, hľadá partnerov na prevádzku


Snímka zdroj: (tasr).


Košický samosprávny kraj (KSK) chce vybudovať sieť požičovní elektrických bicyklov. Cez aktuálne výzvu, vyhlásenú Správou infraštruktúry cestovného ruchu (SICR), hľadá partnerov na ich prevádzkovanie.


"Objavovanie regiónov na dvoch kolesách sa stane prostredníctvom krajských požičovní elektrobicyklov službou, ktorá uspokojí dopyt návštevníkov v oblasti cestovného ruchu aj vzhľadom na ekologický rozmer dopravy. Všetky cyklotrasy a atraktivity v okolí budúcich požičovní Bikey sa tak stanú viac prístupnými a ich návštevnosť sa zvýši," informovala SICR.

Projekt zastreší viaceré lokality a vznikne tak sieť miest s nainštalovanými modulmi komplexného cyklovybavenia vrátane možnosti prenájmu elektrobicyklov. Prevádzkovatelia prvých piatich požičovní vzídu z verejnej súťaže na základe vopred stanovených podmienok s tým, že uchádzači sa môžu rozhodnúť, ktorý zo štyroch ponúkaných modulov si pre realizáciu svojej požičovne zvolia. Jednotlivé moduly sa líšia úrovňou a rozsahom vybavenia.

Vyhlasovateľ uvádza, že pri výbere názvu vychádzal z medzinárodného pomenovania, ktoré evokuje aj zahraničnému návštevníkovi, že ide o službu spojenú s bicyklovaním. Zašifrované slovo "key" (kľúč) znamená, že projekt sa stáva návštevníkovi aj kľúčom k novým bránam do lokalít kraja. "Na scénu cykloturistického ruchu v našom kraji tak prichádza nový systém vyhľadávaného produktu, ktorý bude poskytovaný s dôrazom na ekologizáciu krajskej mobility. Napokon, podpora nových foriem ekologickej dopravy úzko súvisí aj s rozvojom udržateľného cestovného ruchu," povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Konateľka SICR Lenka Vargová Jurková považuje z pohľadu rozvoja turizmu v kraji túto investíciu za významný krok, ktorým sa destinácie približujú k ekologickým riešeniam v individuálnej mobilite. "Od záujemcov o výzvu očakávame, že okrem schopnosti požičovňu prevádzkovať preukážu aj záujem rozvinúť trvalú spoluprácu so samosprávou, zaistia lokálnu exkluzivitu prevádzky v územnom rádiuse 30 kilometrov a pričinia sa o propagovanie elektromobility v cestovnom ruchu na území Košického kraja," uviedla.

Po výbere a zazmluvnení vhodných prevádzkovateľov služby Bikey bude nasledovať dodanie a montáž zvolených modulov, aby už v priebehu letnej sezóny mohli byť uvedené do prevádzky. Termín na podanie žiadostí je 15. mája, informácie sú zverejnené na webstránke www.bikey.sk.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.09.2021
KSK podporí z dotačnej schémy desiatky projektov, vyhlásil aj druhé kolo
Sumu 133.000 eur prerozdelí Košický samosprávny kraj (KSK) v rámci prvého kola výzvy dotačnej schémy. Podporu získalo dokopy 37 projektov.
viac
10.01.2022
KSK spustil novú výzvu na poskytnutie dotácií
Košický samosprávny kraj (KSK) vyhlásil výzvy na poskytnutie dotácií na rok 2022. V krajskom rozpočte je v rámci dotačnej schémy vyčlenených 600 000 eur.
viac
04.10.2022
KSK podporí v roku 2023 zážitkové podujatia sumou 250 000 eur
Organizátori podujatí rôzneho charakteru sa môžu uchádzať o podporu z dotačnej výzvy Košického samosprávneho kraja (KSK) Terra Incognita.
viac
10.07.2023
KSK nakupuje elektrobicykle do krajských požičovní pre turistov
Košický samosprávny kraj (KSK) pripravuje nákup celkovo 72 elektrických bicyklov, ktoré budú umiestnené v požičovniach v šiestich lokalitách kraja.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %