Streda 17.07.2024
Dnes má meniny 
Bohuslav
°C
02.11.2020 12:35

Minister J. Budaj prichádza s reformou Štátnej ochrany prírody SR


Na snímka minister životného prostredia SR Ján Budaj.


Z iniciatívy ministra životného prostredia Jána Budaja vznikla expertná komisia na prípravu reformy Štátnej ochrany prírody SR.


Cieľom je transformovať štátnu ochranu prírody na účinnejšiu a životaschopnú organizáciu po vzore okolitých krajín, kde národné parky a chránené krajinné oblasti spravujú svoje územia a rozhodujú o nich.

Predsedom expertnej komisie na prípravu reformy štátnej ochrany prírody je štátny tajomník ministerstva životného prostredia Juraj Smatana. Medzi členmi sú napr. expert na vysokohorskú biológiu Marián Janiga alebo dlhoročný odborník na ochranu prírody Tomáš Vančura. Na transformácii sa majú podieľať aj predstavitelia tretieho sektora a samozrejme, súčasný riaditeľ ŠOP SR, Dušan Karaska.

Úlohou komisie je analyzovať aktuálny stav Štátnej ochrany prírody a pripraviť postup, ako správy národných parkov nadobudnú právnu subjektivitu. Minister životného prostredia Ján Budaj v tejto súvislosti zdôraznil: „Okolité štáty už dávno vykonali reformu ochrany prírody. Na Slovensku dlhé roky prevládal nezáujem zodpovedných riešiť jej problémy. Ochrana prírody, zriadená a platená štátom, nie je ani len účastníkom konania na území národného parku. Tento stav sa musí zmeniť.“ Ministerstvo minulý týždeň ohlásilo kampaň Šanca pre národné parky Slovenska. Cieľom je, aby štátne pozemky, na ktorých sú vyhlásené národné parky, prešli do správy Štátnej ochrany prírody SR.

Súčasťou zadania, s ktorým pracujú členovia komisie, je zabezpečiť popri ochrane aj sociálny rozvoj regiónov. „Pracujeme s alternatívou rozšírenia škôl v prírode, kúpeľníctva a využitia geotermálnych zdrojov. Správy národných parkov by mohli budovať a prevádzkovať interaktívne návštevnícke centrá,“ spresnil štátny tajomník ministerstva a predseda komisie Juraj Smatana. Je známe, že prostrdníctvom obnovy pôvodného chovateľstva a cez mäkký turizmus, získavajú národné parky a ich obyvatelia oveľa väčšie príjmy než mali z ťažby dreva.

Autor: (MŽP SR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.11.2020
S-O-S podporuje reformu ochrany prírody aj presun pozemkov pod ŠOP
Slovenský ochranársky snem (S-O-S) podporuje zámer reformy Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR. Víta aj iniciatívu envirorezortu, aby pozemky v chránených územiach, ktoré sú v správe štátnych Lesov SR, prešli pod ŠOP. Informovali o tom Mikuláš Huba a Gabriela Kalašová z S-O-S.
viac
15.12.2020
Novela zákona o ochrane prírody pomôže predísť obrovskej pokute
Ministerstvo životného prostredia chystá novelu zákona o ochrane prírody. Priniesť by mala dočasnú stavebnú uzáveru národných parkov či vyššie odmeny pre súkromných urbárnikov.
viac
25.05.2021
Štátne lesy v národných parkoch by sa mali presunúť pod ochranárov
Štátne lesy v národných parkoch v najprísnejších chránených územiach by mali spravovať ochranári. Avizuje to Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Urýchliť by sa tak mala ich zonácia. Informovalo o tom tlačové oddelenie envirorezortu.
viac
23.07.2021
Odborná diskusia k reforme ochrany prírody
Ministerstvo životného prostredia spolu s ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR rozbehlo odborné diskusie po slovenských národných parkoch k systémovým zmenám v ochrane prírody, najmä k prevodu správy štátnych lesných pozemkov v národných parkoch pod správu Štátnej ochrany prírody SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %