Piatok 14.05.2021
Dnes má meniny 
Bonifác
°C
02.11.2020 12:35

Minister J. Budaj prichádza s reformou Štátnej ochrany prírody SR


Na snímka minister životného prostredia SR Ján Budaj.


Z iniciatívy ministra životného prostredia Jána Budaja vznikla expertná komisia na prípravu reformy Štátnej ochrany prírody SR.


Cieľom je transformovať štátnu ochranu prírody na účinnejšiu a životaschopnú organizáciu po vzore okolitých krajín, kde národné parky a chránené krajinné oblasti spravujú svoje územia a rozhodujú o nich.

Predsedom expertnej komisie na prípravu reformy štátnej ochrany prírody je štátny tajomník ministerstva životného prostredia Juraj Smatana. Medzi členmi sú napr. expert na vysokohorskú biológiu Marián Janiga alebo dlhoročný odborník na ochranu prírody Tomáš Vančura. Na transformácii sa majú podieľať aj predstavitelia tretieho sektora a samozrejme, súčasný riaditeľ ŠOP SR, Dušan Karaska.

Úlohou komisie je analyzovať aktuálny stav Štátnej ochrany prírody a pripraviť postup, ako správy národných parkov nadobudnú právnu subjektivitu. Minister životného prostredia Ján Budaj v tejto súvislosti zdôraznil: „Okolité štáty už dávno vykonali reformu ochrany prírody. Na Slovensku dlhé roky prevládal nezáujem zodpovedných riešiť jej problémy. Ochrana prírody, zriadená a platená štátom, nie je ani len účastníkom konania na území národného parku. Tento stav sa musí zmeniť.“ Ministerstvo minulý týždeň ohlásilo kampaň Šanca pre národné parky Slovenska. Cieľom je, aby štátne pozemky, na ktorých sú vyhlásené národné parky, prešli do správy Štátnej ochrany prírody SR.

Súčasťou zadania, s ktorým pracujú členovia komisie, je zabezpečiť popri ochrane aj sociálny rozvoj regiónov. „Pracujeme s alternatívou rozšírenia škôl v prírode, kúpeľníctva a využitia geotermálnych zdrojov. Správy národných parkov by mohli budovať a prevádzkovať interaktívne návštevnícke centrá,“ spresnil štátny tajomník ministerstva a predseda komisie Juraj Smatana. Je známe, že prostrdníctvom obnovy pôvodného chovateľstva a cez mäkký turizmus, získavajú národné parky a ich obyvatelia oveľa väčšie príjmy než mali z ťažby dreva.

Autor: (MŽP SR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.07.2020
SR sa bude snažiť predísť pokute pre žalobu za ohrozenie hlucháňa
Slovensko sa bude snažiť predísť pokute, ktorá mu hrozí pre žalobu Európskej komisie (EK) za ohrozenie hlucháňa hôrneho. Uviedol to minister životného prostredia Ján Budaj s tým, že teraz bude mať SR čas na obhajobu.
viac
03.11.2020
S-O-S podporuje reformu ochrany prírody aj presun pozemkov pod ŠOP
Slovenský ochranársky snem (S-O-S) podporuje zámer reformy Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR. Víta aj iniciatívu envirorezortu, aby pozemky v chránených územiach, ktoré sú v správe štátnych Lesov SR, prešli pod ŠOP. Informovali o tom Mikuláš Huba a Gabriela Kalašová z S-O-S.
viac
04.12.2020
MŽP pozorne sleduje záujem EK o povolenie odstrelu vlka
Envirorezort pozorne sleduje záujem Európskej komisie (EK) o problematiku povolenia odstrelu vlka na SR. Opätovne pripomína, že žiadal nulovú kvótu na jeho odstrel v tohtoročnej poľovnej sezóne. Uviedol to odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.
viac
15.12.2020
Novela zákona o ochrane prírody pomôže predísť obrovskej pokute
Ministerstvo životného prostredia chystá novelu zákona o ochrane prírody. Priniesť by mala dočasnú stavebnú uzáveru národných parkov či vyššie odmeny pre súkromných urbárnikov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.76 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.63 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %