Nedeľa 21.07.2024
Dnes má meniny 
Daniel
°C
24.08.2023 08:25

MK SR zvýšilo príspevok pre projekt Ľudia a hrady, predĺži ho tým do konca roka


Ilustračná snímka: (tasr).


Ministerstvo kultúry (MK) SR zvýšilo o viac ako milión eur zdroje, ktoré možno využiť pri aktuálnom národnom projekte Ľudia a hrady.


Aktivity, zamerané okrem obnovy historických pamiatok na zvýšenie zamestnanosti ľudí z marginalizovaných rómskych komunít, sa prostredníctvom príspevku MK vo výške 1 087 821 eur budú môcť predĺžiť do konca kalendárneho roka.

Pôvodne sa mali diela a práce, financované prostredníctvom eurofondov, dokončiť do konca októbra. Výška alokácie z Operačného programu Ľudské zdroje a prioritnej osi Integrácia marginalizovaných rómskych komunít vo výške 8 196 696 eur po zvýšení ministerstvom kultúry stúpne na 9 284 517 eur.

Národný projekt Ľudia a hrady podporuje obnovu 25 národných kultúrnych pamiatok, ktoré poskytujú zamestnanie 465 pracovníkom. Podpora sa týka nákladov na hrubú mzdu a povinné odvody platené zamestnávateľom plus 40 percent paušál na ostatné výdavky (materiál, experti, pomôcky a podobne).

Aktivity sú pokračovaním úspešného projektu Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva, ktorý na Slovensku začal fungovať od roku 2011. Až do roku 2020 kombinoval dotačné zdroje MK SR a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktoré refundovalo mzdu a odvody zapojených nezamestnaných. Keď MPSVR avizovalo, že na pokračovanie nemá disponibilné zdroje, rezort kultúry hľadal alternatívne riešenia.

Budúcnosť projektu v ďalších rokoch ostáva otázna. Ministerstvo kultúry v auguste pre TASR uviedlo, že financovanie projektu obnovy hradov s pomocou nezamestnaných je v roku 2024 reálne, ak sa k tejto téme prihlási niektorý zo subjektov, respektíve rezortov, ktoré disponujú finančnými prostriedkami Európskeho sociálneho fondu (ESF).

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.10.2017
Projekt obnovy hradov predĺžia o ďalšie tri roky
Od roku 2011 ministerstvo kultúry na projekt vynaložilo vyše 4 milióny eur, v tomto roku to bolo približne 800 000 eur.
viac
03.07.2020
Fiľakovo dokončuje obnovu podhradia
Samospráva Fiľakova v okrese Lučenec v tomto období dokončuje revitalizáciu podhradia Fiľakovského hradu, na ktorú dostala dotáciu v rámci cezhraničného projektu v programe Interreg.
viac
12.01.2023
Obec pracuje na projekte energetickej obnovy 70-ročnej školy
Projekt energetickej rekonštrukcie približne 70 rokov starej základnej školy pripravuje tento rok obec Litava v okrese Krupina. O finančnú podporu vo výške približne 350 000 eur chce samospráva žiadať z plánu obnovy.
viac
06.02.2023
Obnova severného krídla barokového kaštieľa na hrade pokračuje
Obnova severného krídla hradu Modrý Kameň vo Veľkokrtíšskom okrese pokračuje, v súčasnosti sa robia stavebné práce v interiéri. Potvrdila to Dáša Ďuríková z hradu Modrý Kameň, ktorý je sídlom Múzea bábkarských kultúr a hračiek Slovenského národného múzea (SNM).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %