Streda 24.04.2024
Dnes má meniny 
Juraj
°C
09.12.2020 03:10

MsZ schválilo "zákon roka", počíta s úverom 13 miliónov eur


Mestský úrad v Banskej Bystrici.


Poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Banskej Bystrici v utorok jednomyseľne schválili vyrovnaný rozpočet na budúci rok vo výške zhruba 90 miliónov eur.


Okrem zabezpečenia vitálnych funkcií mesta, "zákon roka" počíta vďaka dobrému hospodáreniu samosprávy v uplynulom období aj s čerpaním úveru vo výške 13 miliónov eur. V meste pod Urpínom sa tak bude v novom roku pokračovať v plánovanej rekonštrukcii ciest, mostov, chodníkov, autobusových zastávok, parčíkov i vnútroblokov.

„Ďakujem všetkým poslancom, ktorí dnes schválili rozpočet na rok 2021. V dôsledku pandémie nového koronavírusu ideme do ťažkého roka. Avšak vďaka dobrému hospodáreniu v minulom období sa nám podarilo znížiť dlh mesta na historické minimum, preto si môžeme dovoliť čerpať úver a pokračovať v investičných aktivitách. Zatiaľ čo iné samosprávy rušia svoje plánované zámery, my v nich môžeme zásluhou úspor pokračovať,” reagoval po schválení banskobystrický primátor Ján Nosko s tým, že podmienky úveru sú priaznivé s výhodnými úrokovými sadzbami.

Ako zdôraznilo vedenie mesta, rozpočet postavilo na hlavnej myšlienke, a to udržateľnosti. Cieľom je napriek podstatnému výpadku príjmovej časti rozpočtu v podobe podielových daní, nerobiť drastické opatrenia v zmysle rušenia mestských organizácií alebo prepúšťania zamestnancov. Snahou je zabezpečiť prevádzku, vitálne funkcie mesta a zároveň realizovať investičné akcie.

„Kombináciou úsporných opatrení, našetrených financií z minulých rokov sme dokázali pokryť všetky zmluvné, prevádzkové a ďalšie nevyhnutné výdavky, povinnosti, základné kompetencie mesta. Investičné zámery, ktoré nie sú kryté z prebytkov minulých rokov, alebo z európskych investičných a štrukturálnych fondov, či získaných štátnych dotácií, budú hradené z plánovaného úveru,” priblížila Zuzana Detková, poverená vedením ekonomického odboru magistrátu.

Návrh rozpočtu ekonomický odbor prediskutoval tiež s riaditeľmi základných škôl, neziskových organizácií, mestských spoločností, ako aj s poslancami MsZ.

Vysoký objem financií tvoria dotácie pre športové kluby. Mesto zároveň plánuje nadobudnúť objekt historickej pamiatky Medeného hámra a je v rokovaní s Banskobystrickým samosprávnym krajom o spoločnom odkúpení schátralého domu kultúry.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.12.2016
Mestskí poslanci schválili zákon roka, ráta s úverom na Dom kultúry
Vyrovnaný, ambiciózny čo do rozvoja mesta a orientovaný na získanie zdrojov z Európskych štrukturálnych a investičných fondov, taký je zákon roka mesta Banská Bystrica na rok 2017, ktorý 13. decembra jednomyseľne schválili poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ).
viac
02.05.2020
MsZ Banskej Bystrice schválilo 320 000 eur pre boj s pandémiou
Mestskí poslanci v Banskej Bystrici schválili v utorok (28. 4.) sumu vo výške 320 000 eur, ktorá sa použije z rezervného fondu na refundáciu a financovanie bežných výdavkov spôsobených výskytom pandémie nového koronavírusu.
viac
28.04.2021
Banskobystrickí poslanci prerozdelili 1,5 milióna eur
Napriek koronakríze mesto Banská Bystrica skončilo uplynulý rok s prebytkom a poslanci tak v utorok na zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) mohli prerozdeliť finančné prostriedky v objeme viac ako 1,5 milióna eur.
viac
23.06.2021
B. Bystrica chystá najväčšiu rekonštrukciu miestnych komunikácií
Zatiaľ, čo sa v súčasnosti zameriava pozornosť na rekonštrukciu Hornej ulice, Partizánskej cesty a Javorníckej ulice, ktoré sú už v rukách zhotoviteľa, mestské zastupiteľstvo schválilo návrh na vyčlenenie sumy vo výške 5 000 000 eur na ďalšiu rekonštrukciu najvyťaženejších ciest v Banskej Bystrici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %