Sobota 20.07.2024
Dnes má meniny 
Iľja, Eliáš
°C
09.12.2020 03:10

MsZ schválilo "zákon roka", počíta s úverom 13 miliónov eur


Mestský úrad v Banskej Bystrici.


Poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Banskej Bystrici v utorok jednomyseľne schválili vyrovnaný rozpočet na budúci rok vo výške zhruba 90 miliónov eur.


Okrem zabezpečenia vitálnych funkcií mesta, "zákon roka" počíta vďaka dobrému hospodáreniu samosprávy v uplynulom období aj s čerpaním úveru vo výške 13 miliónov eur. V meste pod Urpínom sa tak bude v novom roku pokračovať v plánovanej rekonštrukcii ciest, mostov, chodníkov, autobusových zastávok, parčíkov i vnútroblokov.

„Ďakujem všetkým poslancom, ktorí dnes schválili rozpočet na rok 2021. V dôsledku pandémie nového koronavírusu ideme do ťažkého roka. Avšak vďaka dobrému hospodáreniu v minulom období sa nám podarilo znížiť dlh mesta na historické minimum, preto si môžeme dovoliť čerpať úver a pokračovať v investičných aktivitách. Zatiaľ čo iné samosprávy rušia svoje plánované zámery, my v nich môžeme zásluhou úspor pokračovať,” reagoval po schválení banskobystrický primátor Ján Nosko s tým, že podmienky úveru sú priaznivé s výhodnými úrokovými sadzbami.

Ako zdôraznilo vedenie mesta, rozpočet postavilo na hlavnej myšlienke, a to udržateľnosti. Cieľom je napriek podstatnému výpadku príjmovej časti rozpočtu v podobe podielových daní, nerobiť drastické opatrenia v zmysle rušenia mestských organizácií alebo prepúšťania zamestnancov. Snahou je zabezpečiť prevádzku, vitálne funkcie mesta a zároveň realizovať investičné akcie.

„Kombináciou úsporných opatrení, našetrených financií z minulých rokov sme dokázali pokryť všetky zmluvné, prevádzkové a ďalšie nevyhnutné výdavky, povinnosti, základné kompetencie mesta. Investičné zámery, ktoré nie sú kryté z prebytkov minulých rokov, alebo z európskych investičných a štrukturálnych fondov, či získaných štátnych dotácií, budú hradené z plánovaného úveru,” priblížila Zuzana Detková, poverená vedením ekonomického odboru magistrátu.

Návrh rozpočtu ekonomický odbor prediskutoval tiež s riaditeľmi základných škôl, neziskových organizácií, mestských spoločností, ako aj s poslancami MsZ.

Vysoký objem financií tvoria dotácie pre športové kluby. Mesto zároveň plánuje nadobudnúť objekt historickej pamiatky Medeného hámra a je v rokovaní s Banskobystrickým samosprávnym krajom o spoločnom odkúpení schátralého domu kultúry.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.12.2016
Mestskí poslanci schválili zákon roka, ráta s úverom na Dom kultúry
Vyrovnaný, ambiciózny čo do rozvoja mesta a orientovaný na získanie zdrojov z Európskych štrukturálnych a investičných fondov, taký je zákon roka mesta Banská Bystrica na rok 2017, ktorý 13. decembra jednomyseľne schválili poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ).
viac
13.10.2020
Poskytovanie dotácií z rozpočtu má od 15. októbra nové pravidlá
Na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) poslanci schválili nový návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o poskytovaní dotácií z rozpočtu mesta Banská Bystrica, ktoré má nadobudnúť účinnosť 15. októbra.
viac
28.04.2021
Banskobystrickí poslanci prerozdelili 1,5 milióna eur
Napriek koronakríze mesto Banská Bystrica skončilo uplynulý rok s prebytkom a poslanci tak v utorok na zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) mohli prerozdeliť finančné prostriedky v objeme viac ako 1,5 milióna eur.
viac
23.06.2021
B. Bystrica chystá najväčšiu rekonštrukciu miestnych komunikácií
Zatiaľ, čo sa v súčasnosti zameriava pozornosť na rekonštrukciu Hornej ulice, Partizánskej cesty a Javorníckej ulice, ktoré sú už v rukách zhotoviteľa, mestské zastupiteľstvo schválilo návrh na vyčlenenie sumy vo výške 5 000 000 eur na ďalšiu rekonštrukciu najvyťaženejších ciest v Banskej Bystrici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %