Piatok 26.04.2024
Dnes má meniny 
Jaroslava
°C
16.03.2020 03:22

Neexistuje dôkaz, že zvieratá môžu ochorieť na COVID-19 alebo ho prenášať


Ilustračná snímka: (int.).


V súčasnosti neexistuje dôkaz o tom, že domáce zvieratá môžu ochorieť, byť zdrojom infekcie alebo zohrávať úlohu pri šírení COVID-19 u ľudí. Komora veterinárnych lekárov (KVL) SR o tom informuje na svojej webovej stránke.


Majitelia domácich zvierat by však mali byť pripravení na možnú karanténu či prípadné ochorenie. Určiť by mali inú osobu v domácnosti, ktorá je schopná a ochotná sa o zviera postarať. Mali by tiež pripraviť pohotovostnú sadu s krmivom či potrebnými liekmi aspoň na dva týždne.

Ľudia, ktorí sú v úzkom kontakte so svojím domácim miláčikom, by mali pri manipulácii a starostlivosti o zvieratá vždy vykonávať základné hygienické opatrenia. „Zahŕňa to umývanie rúk po príchode domov, pred a po manipulácii so zvieratami, pred a po kontakte s ich vecami a krmivom. Na mieste je aj zabránenie bozkávania, olizovania alebo zdieľania potravín,” upozorňujú veterinári.

Ak je u človeka podozrenie na nový koronavírus, mal by blízky kontakt so svojím domácim miláčikom obmedziť. Starostlivosť by mal prenechať inej osobe alebo by mal aspoň dodržiavať základné hygienické návyky a nosiť na tvári rúško.

„V súčasnosti neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by sa zvieratá mohli nakaziť alebo byť zdrojom infekcie ľudí,” vysvetľujú veterinári. Ak sa u domáceho miláčika vyskytne nevysvetlená choroba a bol v kontakte s osobou pozitívnou na COVID-19, mal by majiteľ kontaktovať príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu. Ďalší postup odporučí úradný veterinárny lekár.

KVL SR v súčasnosti odporúča odložiť preventívne kontroly, očkovania či odčervenia u veterinárnych lekárov. „Ak už z dôvodu akútneho zhoršenia zdravotného stavu vášho domáceho miláčika musíte navštíviť veterinárne pracovisko, na túto návštevu sa telefonicky objednajte. Toto umožní zabrániť hromadeniu a kontaktu klientov v čakárni a vykonať dezinfekciu priestorov pracoviska medzi návštevami,” radí komora.

V súvislosti so šírením COVID-19 KVL varuje pred prijatím nevhodných opatrení proti domácim alebo voľne žijúcim zvieratám, ktoré by mohli ohroziť ich dobré životné podmienky, zdravie či život alebo by mohli mať negatívny vplyv na biodiverzitu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.10.2016
Svetový deň zvierat v Košiciach
Sprevádzajú nás od nášho počiatku, pomáhajú nám a slúžia. Je na čase im to vrátiť. V nedeľu bude v Košiciach akcia pri príležitosti Svetového dňa zvierat: Nájdite sa!... so zvieratkom z útulku.
viac
16.03.2018
Zviera sa už nemá považovať za vec, psy sa majú povinne čipovať
Zviera sa už viac nemá na Slovensku považovať za vec. Zaviesť sa tiež majú opatrenia proti množiteľom, povinné čipovanie psov i opatrenia proti týraniu zvierat. Novinky prináša novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorú v utorok parlament posunul do druhého čítania.
viac
19.03.2020
NÚDCH spustí online čet s odborníkmi o novom koronavíruse
Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) spustí online čet s odborníkmi, ktorí budú odpovedať na otázky o novom koronavíruse.
viac
16.04.2020
Mesto Žilina predĺžilo platnosť preventívnych opatrení do odvolania
Mesto Žilina predlžuje do odvolania preventívne opatrenia v súvislosti so šírením nového koronavírusu, ktoré platili do 15. apríla. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka o tom rozhodol Krízový štáb mesta Žilina vzhľadom na pokračujúcu mimoriadnu situáciu na celom území Slovenska.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %