Piatok 01.03.2024
Dnes má meniny 
Albín
°C
08.03.2022 11:40

Obyvatelia L. Mikuláša vlani vyprodukovali 18 500 ton odpadu


Ilustračná snímka: (mikulas.sk).


Obyvatelia Liptovského Mikuláša vyprodukovali v minulom roku 18 500 ton odpadu. Oproti predchádzajúcemu roku je to približne o 1500 ton menej. Každý obyvateľ tak priemerne vyprodukuje 605 kilogramov odpadu ročne. Informovala o tom hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.


Väčšinu, až 7306 ton, tvorí zmesový komunálny odpad. Spomedzi všetkých vytriedených zložiek komunálneho odpadu majú najväčšie zastúpenie biologicky rozložiteľný odpad, železo a oceľ, papier, sklo a plasty. Úroveň vytriedenia dosiahla 51 percent. "Obyvatelia sa aktívne zapájajú do triedenia. Chcel by som ich špeciálne pochváliť za triedenie zeleného odpadu zo záhrad, ktorého sme vlani vyzbierali takmer 3000 ton. Rýchlo si zvykli aj na triedenie kuchynského odpadu," uviedol primátor mesta Ján Blcháč s tým, že za pol roka sa im ho podarilo vyzbierať 300 ton. V tomto roku predpokladá dvojnásobok. "Verím, že v roku 2022 budeme v pozitívnom trende pokračovať, aby sme mohli byť ešte zelenším mestom," vyzdvihol.

Za komunálny odpad platia Liptovskomikulášania v súčasnosti 27 eur na osobu. Hovorkyňa zdôraznila, že výška poplatku je nedostatočná na vykrytie všetkých nákladov spojených so zberom a likvidáciou odpadu. Na odpadové hospodárstvo vlani mesto doplácalo sumu 430 000 eur.

"Momentálne triedime približne 50 percent odpadov. Ak sa nezlepšíme a zostaneme na tejto úrovni, nevyhneme sa zvyšovaniu poplatkov. V tomto prípade platí – čím vyššie percento vytriedenia odpadov, tým je poplatok za uloženie odpadu na skládke nižší. Teda čím viac vytriedime, tým menej za zneškodnenie komunálu zaplatíme," vysvetlila Mária Lošonská z liptovskomikulášskej radnice.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.06.2021
Liptovskomikulášania vlani zhodnotili 53 percent odpadov
Obyvatelia Liptovského Mikuláša v roku 2020 zhodnotili 53 percent odpadov. Samospráva sa tým zaradila medzi najlepšie mestá na Slovensku v separácii. Informovala o tom hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.
viac
29.07.2022
V L. Mikuláši spustili do prevádzky linku na spracovanie kuchynského odpadu
Linka na spracovanie kuchynského odpadu za vyše milión eur, na ktorú mesto Liptovský Mikuláš získalo financie z eurofondov, je už spustená v skúšobnej prevádzke.
viac
04.11.2022
V Liptovskom Mikuláši vytriedili počas jesenného upratovania 123 ton odpadu
Obyvatelia Liptovského Mikuláša vytriedili počas jesenného upratovania 123 ton odpadu. Objemný a zelený odpad mohli počas siedmich dní vyhodiť do 21 veľkokapacitných kontajnerov. Informovala o tom hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.
viac
30.11.2022
Obyvatelia rodinných domov budú od januára triediť odpad do vriec
Mesto Liptovský Mikuláš od januára mení systém zberu triedeného odpadu. Obyvatelia rodinných domov budú po novom zbierať plasty, papier, kovy a lepenku do vriec.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %