Štvrtok 18.04.2024
Dnes má meniny 
Valér
°C
18.01.2022 08:00

Samosprávy majú byť partnerom štátu pri témach, ktoré sa ich týkajú


Na snímke uprostred v popredí zľava predseda Združenia samosprávnych krajov SK 8 Jozef Viskupič, predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger, prezidentka SR Zuzana Čaputová a prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček počas novoročného prijatia zástupcov samospráv u prezidentky SR Zuzany Čaputovej v Prezidentskom paláci 17. januára 2022 v Bratislave. Snímka zdroj: (tasr).


Samosprávy by mali byť váženým partnerom štátu pri rozhodovaní o témach, ktoré sa ich bezprostredne týkajú. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla počas pondelkového prijatia zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únie miest Slovenska (ÚMS) a združenia samosprávnych krajov SK8.


Poukázala pritom na vysokú dôveryhodnosť samospráv. Počas pandémie podľa nej ukázali zodpovednosť a profesionalitu.

Miestne samosprávy vníma prezidentka ako základný prvok demokratického systému. "Zdravé a fungujúce spoločenstvá na miestnej úrovni poskytujú občanom pocit istoty, bezpečia, prostredníctvom nich sa všetci stotožňujeme so svojím domovom, sú základom zdravého a fungujúceho štátu," skonštatovala. Vyzdvihla úlohu samospráv pri boji s pandémiou, najmä ich neoceniteľný príspevok pri organizácii testovania a očkovania.

Prezidentku mrzí, ak štát rozhoduje bez samospráv o témach, ktoré sa ich týkajú. "Zvlášť v prípade napríklad pripravovanej stavebnej legislatívy, ktorá je esenciou fungovania samosprávy. Chcem vás ubezpečiť, že ďalšiemu legislatívnemu procesu budem venovať mimoriadnu pozornosť, pretože vzneseným výhradám rozumiem a mnohé zdieľam," vyhlásila. V súvislosti s tohtoročnými voľbami do orgánov samospráv si prezidentka želá, aby ich predstavitelia aj v predvolebnom období ukázali ochotu počúvať, schopnosť spolupracovať a odhodlanie konať.

Predseda SK8 Jozef Viskupič pripomenul, že samosprávne kraje vlani oslávili 20 rokov fungovania. V minuloročnom pôsobení vyzdvihol najmä organizáciu veľkokapacitného, ale aj výjazdového očkovania proti ochoreniu COVID-19. Ide podľa neho o jeden z príkladov toho, že samosprávy sú dobre fungujúcim článkom slovenskej verejnej správy. "Spolupráca medzi obcami, mestami a samosprávnymi krajmi sa v mnohých prípadoch ukázala ako rýchla, efektívna aj vysoko účinná. Nachádzame spoločnú reč aj naprieč politickým spektrom a napriek názorovým rozdielom," zhodnotil.

V roku 2022 bude podľa Viskupiča výzvou dokončenie prípravy čerpania európskych zdrojov tak, aby neprišlo k zopakovaniu chýb z minulosti. "Presadzujeme, aby národná alokácia bola spravodlivo rozdelená a rozhodovalo sa o nej v regiónoch," uviedol. Za výzvu označil aj ukončenie zásahov vlády a parlamentu do rozpočtov samospráv bez akejkoľvek konzultácie. "Je neudržateľné, aby boli na samosprávy prenášané ďalšie a ďalšie povinnosti bez adekvátnej najmä finančnej, ale aj kompetenčnej kompenzácie," dodal.

Predseda ZMOS Branislav Tréger deklaroval, že združenie nikdy nebude šliapať po ľuďoch, bude počúvať, čo sa deje, bude sa riadiť vlastným úsudkom a nebude si cestu zľahčovať, skracovať ani podvádzať. Dodal, že len jednotná spoločnosť môže regiónom pomôcť.

Prezident ÚMS Richard Rybníček zdôraznil, že predstavitelia samospráv nie sú úradníci, ale politickí predstavitelia štátu. Častokrát sa však na nich zabúda pri rokovacom stole. "Chceme občanom dokázať, že samospráva má miesto v Slovenskej republike, že potrebujeme ďalšiu decentralizáciu, zmenu financovania samosprávy a v duchu posilnenia demokracie potrebujeme silnejšie samosprávne kraje, mestá aj obce. Ten, kto by sa mal viac moci zbaviť, je centrálna vláda a parlament," myslí si. Verí, že spolupráca s prezidentkou bude pokračovať aj v tomto roku. Poukázal na zákony predložené v parlamente, ktoré vzbudzujú u samospráv rozpaky a obavy.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.11.2020
Prezidentka: K samosprávam sa treba správať ako k partnerom
Samosprávy sú kľúčovým faktorom pri správe vecí verejných, čo sa ukázalo aj pri nedávnom celoplošnom testovaní na COVID-19. Po stretnutí so zástupcami Únie miest Slovenska (ÚMS) a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) to vo štvrtok vyhlásila prezidentka SR Zuzana Čaputová.
viac
28.05.2021
Stretnutie ZMOS a ÚMS s prezidentkou kvôli stavebnej legislatíve
Prezidentka Zuzana Čaputová sa vo štvrtok 27. mája 2021 stretla s predstaviteľmi Zduženia miesta a obcí Slovenska (ZMOS) a Únie miest Slovenska (ÚMS) v súvislosti s pripravovanou stavebnou legislatívou.
viac
06.06.2022
Prezidentka prijme sociálnych partnerov aj zástupcov samospráv
Prezidentka SR Zuzana Čaputová v pondelok (6. 6.) prijme v súvislosti so schválením protiinflačného balíka sociálnych partnerov, predstaviteľov samosprávy aj zástupcov prorodinných organizácií. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.
viac
14.01.2023
Prezidentka SR: Štát musí rátať so samosprávami nielen v dobe krízy
Bolo by prospešné, ak by štát so samosprávami rátal nielen v dobe krízy, keď potrebuje ich pomoc, ale aj vtedy, keď prichádza k rozhodnutiam výrazne ovplyvňujúcim ich rozpočty a kompetencie. Pri piatkovom novoročnom prijatí predstaviteľov samospráv to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %