Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
31.05.2022 02:25

Spojenú školu obnovujú za takmer 7,6 milióna eur


Spojená škola v Starej Ľubovni.


Spojenú školu (SŠ) v Starej Ľubovni v súčasnosti obnovujú za takmer 7,6 milióna eur. Vedúci oddelenia pre duálne vzdelávanie a praktické vyučovanie z Odboru školstva Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Miroslav Vaško informoval, že investície sú rozdelené medzi dve pracoviská.


Viac než 4,8 milióna eur je určených pre hlavné sídlo v Starej Ľubovni. "Zrekonštruujú sa existujúce priestory v areáli okolo hlavnej budovy, vybudujú sa nové odborné učebne, vytvorí multifunkčné regionálne vzdelávacie centrum a športový areál. Zakúpi sa aj moderné materiálno-technické vybavenie v hodnote takmer 1,1 milióna eur, čím sa zabezpečia ideálne podmienky pre poskytovanie kvalitného odborného vzdelávania," priblížil Vaško. Zvýši sa tak podľa neho úroveň zručností žiakov, aj ich uplatniteľnosť na trhu práce. Škola sa orientuje na oblasť služieb so zameraním na cestovný ruch, gastronómiu a remeslá.

Stavebné práce uskutočňujú v areáli školy na Jarmočnej ulici od januára s minimálnym zásahom do vyučovacieho procesu. "Multifunkčné centrum a stolárska dielňa by mali byť hotové v auguste, aby sme do nich začiatkom nového školského roka mohli opäť presunúť výučbu," ozrejmil riaditeľ školy Ján Bondra. V dielni pribudne aj moderné stolárske vybavenie. Od júna sa začínajú práce aj v priestoroch školskej kuchyne a jedálne, v odborných učebniach pre prípravu pokrmov, služieb v kaderníckom salóne a začne sa s výstavbou nového objektu pre výučbu barbeque.

Zvyšná časť finančných prostriedkov je určená na výstavbu nového objektu elokovaného pracoviska školy v neďalekej Lomničke, ktoré bude slúžiť pre potreby praktického vyučovania zameraného prioritne na remeslá. Zároveň v ňom zriadia náborové centrum a vznikne priestor na rôzne školenia. S prácami by sa malo začať v lete a potrvajú do konca budúceho roka.

Okrem stavebných prác sa na severnom Spiši v rámci projektu financovaného z operačného programu (OP) Ľudské zdroje vytvorila lokálna platforma. Jej úlohou je poskytovať metodickú podporu a zabezpečovať kvalitu inovácií vzdelávacích programov a ich aktuálnosť z pohľadu potrieb na trhu práce. Na procese sa aktívne podieľajú zástupcovia Republikovej únie zamestnávateľov, Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. "Výsledkom je spracovanie nových školských vzdelávacích programov, vznikajú aj nové učebné texty a ďalšie pomôcky," doplnil Vaško. V rámci OP Integrovaná infraštruktúra tiež zakúpia stroje a zariadenia za asi 360 000 eur pre účely poskytovania praktického vyučovania žiakov priamo u zamestnávateľa.

Ide o projekt v rámci iniciatívy Európskej komisie v spolupráci so Svetovou bankou pod názvom Catching-up Regions (CuRI) na pomoc "dobiehajúcim", resp. zaostávajúcim regiónom. Slovensko sa oficiálne do nej zapojilo v roku 2018 prostredníctvom PSK a jednou z piatich pilotných škôl je práve ľubovnianska. Okrem PSK sa k iniciatíve v roku 2019 pripojil Banskobystrický a vlani aj Košický samosprávny kraj.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.01.2018
Sídlisko Západ v Starej Ľubovni čaká revitalizácia vnútroblokových priestorov
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ako Riadiaci orgán pre Integrovaný regionálny operačný program, v pondelok 22. januára 2018 doručilo Mestu Stará Ľubovňa Rozhodnutie o schválení žiadosti o nenávratný finančný príspevok vo výške 640 609,27 eur.
viac
07.03.2018
Slovensko-poľský projekt priniesol nové singletraily
Realizácia projektu „Staviame – jazdíme – spoznávame postupne napĺňa spoločnú „cyklovíziu“, a to budovať prihraničný cestovný ruch prostredníctvom zážitku z horskej cyklistiky.
viac
10.01.2019
Mesto bude mať vypracovanú nízkouhlíkovú stratégiu
Mesto Stará Ľubovňa bude mať vypracovanú nízkouhlíkovú stratégiu. V závere minulého roka totiž radnici doručila Slovenská inovačná a energetická agentúra ako sprostredkovateľský orgán pre Operačný program Kvalita životného prostredia rozhodnutie o dotácii.
viac
03.02.2023
Samospráva vyberá zhotoviteľa projektu na obnovu mestského paláca
Mestský palác v Starej Ľubovni chce mesto obnoviť, samospráva v súčasnosti vyberá zhotoviteľa projektovej dokumentácie. Primátor Ľuboš Tomko potvrdil, že do verejnej súťaže sa prihlásilo desať uchádzačov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %