Nedeľa 10.12.2023
Dnes má meniny 
Radúz
°C
20.09.2023 02:10

Švajčiarsko podporí ochranu národných parkov sumou vo výške 23,5 milióna eur


Snímka zdroj: Enviroportál


Švajčiarsko podporí ochranu slovenských národných parkov sumou vo výške 23,5 milióna eur. Financie pomôžu ochrane biodiverzity, rozvoju udržateľného turizmu a podpore ochrany ekosystémov v chránených územiach.


Dohodu za SR v utorok slávnostne podpísalo ministerstvo investícií za účasti zástupcov Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. TASR o tom informoval hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák. 

"Reforma národných parkov, ktorou správy národných parkov získali samostatnosť a právnu subjektivitu, prinesie do regiónov ďalšie investície na podporu zamestnanosti v regiónoch, ale aj na rozvoj služieb v oblasti prírodného turizmu. Švajčiarsky program podporí plány rozvoja ochrany prírody, vzdelávania a turizmu," priblížil Ferenčák.         

Financie z Rámcovej dohody o implementácii druhého švajčiarskeho príspevku vybraným členským štátom Európskej únie (EÚ) na zníženie hospodárskych a sociálnych rozdielov v rámci EÚ sa rozdelia na tri základné opatrenia. Najvyššia časť spolupráce je určená na ochranu prírody a biodiverzity. "Väčšina je určená pre správy národných parkov a o časť financií sa môžu uchádzať neziskové organizácie z oblasti ochrany prírody, ktoré poskytujú všeobecne prospešné služby v oblasti tvorby a ochrany životného prostredia.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.01.2017
L. Sólymos je za vyhlásenie NP Podunajsko, ak bude mať reálne základy
Minister životného prostredia László Sólymos je za vyhlásenie národného parku Podunajsko na západnom Slovensku.
viac
13.11.2017
Pieninský národný park oslavuje 50. výročie svojho vzniku
Minister životného prostredia László Sólymos odovzdal ocenia osobnostiam a inštitúciám spolupracujúcim s Pieninským národným parkom za ich dlhoročnú starostlivosť, pomoc a priazeň.
viac
22.10.2018
Zatiaľ nevieme zabrániť zničeniu biotopov v treťom stupni ochrany
Správa Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) nevedela po kalamitách v rokoch 2004 a 2014 zabrániť poškodeniu niektorých biotopov chránených druhov v treťom stupni ochrany.
viac
25.10.2022
Obce na území NP môžu do konca novembra žiadať o dotáciu z envirofondu
Environmentálny fond spustil výzvu na podporu obcí, ktoré sa nachádzajú na území národných parkov (NP). O dotáciu v maximálnej výške 100 000 eur sa môžu uchádzať do 30. novembra 2022.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %