Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
14.07.2023 09:30

Začala kvitnúť palina, v teplejších oblastiach zachytili i peľ ambrózie


Invázna rastlina ambrózia palinolistá (Ambrosia artemisiifolia), foto z archívu. Snímka zdroj: (tasr).


V uplynulom týždni na území Slovenska naďalej dominoval v ovzduší peľ tráv z čeľade lipnicovitých a pŕhľavy. Začala kvitnúť palina a v teplejších oblastiach sa objavil aj prvý peľ inváznej ambrózie.


Konštatovala to v súvislosti s aktuálnou situáciou Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytili v Žiline, Banskej Bystrici, Nitre a v Košiciach. Slabšie alergizujúca pŕhľava dosiahla najvyššie denné hladiny v Banskej Bystrici, Žiline a v Bratislave. Prvý peľ paliny zachytili monitorovacie stanice v Trnave a Žiline, inváznej ambrózie v Trnave, Bratislave a Nitre. V ovzduší sa vyskytoval aj peľ skorocelu, štiavu, mrlíka, pajaseňa a lipy.

"Peľová sezóna tráv a pŕhľavy pokračuje najmä na strednom a severnom Slovensku. Peľ paliny a ambrózie, silných alergénov neskorého leta a jesene, bude pomaly pribúdať. Predpokladáme, že palina dosiahne v priebehu dvoch týždňov alergiologicky významné koncentrácie, ambrózia zhruba o tri až štyri týždne," dodala Lafférsová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.03.2023
Aj po ochladení dosahoval peľ liesky a jelše vysoké denné koncentrácie
Na celom území Slovenska prebieha peľová sezóna liesky a jelše. Ich peľ v ovzduší dosahoval v uplynulých dňoch alergiologicky významné koncentrácie aj po ochladení v závere minulého týždňa.
viac
27.07.2023
Peľová sezóna tráv pomaly končí na celom území Slovenska
Peľová sezóna tráv pomaly končí na celom území Slovenska. Významné denné koncentrácie sú predpokladané najmä na severnom a časti stredného Slovenska. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
viac
17.08.2023
Peľ paliny dosiahne vysoké denné hladiny a pridá sa aj invázna ambrózia
Začala sa peľová sezóna paliny a súbežne s ňou aj inváznej ambrózie, ktoré sú silné alergény.
viac
24.08.2023
Vrcholí peľová sezóna paliny, ambrózia sa k prvému vrcholu len blíži
Na území Slovenska v uplynulých dňoch dominoval v ovzduší peľ silných alergénov paliny a ambrózie spolu so slabšie alergizujúcou pŕhľavou. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých dosahoval len veľmi nízke denné koncentrácie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %