Nedeľa 18.04.2021
Dnes má meniny 
Valér
°C
08.02.2021 03:00

Zatiaľ nie je známe, či sa budova bývalej školy dočká obnovy


Na snímke budova bývalej školy v historickej časti Detvy. Snímka zdroj: (tasr).


Zatiaľ nie je známe, či sa budova bývalej školy v historickej časti Detvy dočká obnovy. Viaceré staré domy v tejto lokalite sú obnovené alebo ich obnovujú, zničená poschodová stavba však dlhodobo chátra.


„Budova bývalej školy je vo vlastníctve mesta Detva a v správe Kultúrneho centra Andreja Sládkoviča. Priestory v nej sú prenajaté. Mesto plánuje rekonštrukciu tejto budovy, na ktorú chce získať finančné prostriedky z fondov Európskej únie,“ reagoval primátor Detvy Ján Šufliarský na otázku, či ju čaká rekonštrukcia alebo nie.

V súčasnosti sú v ňom nájomníci, ktorí prenajímajú svoje služby obyvateľom mesta. Sídli tu napríklad Dom umenia Arteska, prevádzka Slovenskej pošty a aj súkromný podnikateľ. V minulosti v nej bola napríklad mestská knižnica a prechodne tam sídlilo Podpolianske múzeum, ktoré sa presťahovalo. To od roku 2014 sídli v historickej časti mesta na Námestí SNP v obnovenej budove bývalého Obecného úradu v Detve.

V jeho blízkosti je aj vynovené sídlo detvianskych dobrovoľných hasičov. Budova zbrojnice bola v minulosti charakteristická svojou drevenou vežou, ktorá sa na starých fotografiách týčila po boku kostolnej veže. Modernizácia budove vežu vrátila, postavili ju do výšky 10,5 metra a opäť slúži na sušenie hadíc. „Súčasťou prác bola rekonštrukcia strechy, budova dostala nové okná, dvere, dlažby, zateplené je podkrovie,“ vymenoval primátor.

Medzi zbrojnicou a Podpolianskym múzeum je ešte jeden dom, v ktorom bolo kedysi pohostinstvo. „Budova vedľa hasičskej zbrojnice je v súkromnom vlastníctve a o jej súčasnom využití nemáme informácie,“ poznamenal Šufliarský.

Novú tvár dostáva aj jedna z najvýznamnejších a najhodnotnejších stavieb v meste, v ktorej bola kedysi bryndziareň. Historický Vagačov dom oproti Podpolianskemu múzeu je pred dokončením. V obnovených priestoroch bude aj múzeum venované rodine Vagačovcov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.12.2020
B. Bystrica obnoví ďalšiu MŠ z nórskych fondov
Obnovy sa už čoskoro dočká i Materská škola (MŠ) na Šalgotarjánskej ulici na banskobystrickom sídlisku Fončorda.
viac
28.12.2020
Samospráva začala budovať denný stacionár
Denným stacionárom sa stane po rekonštrukcii časť budovy bývalej Základnej umeleckej školy (ZUŠ) vo Fiľakove v okrese Lučenec, ktorú samospráva začala v decembri obnovovať. Informoval o tom primátor Attila Agócs.
viac
15.01.2021
Židovská škola bude po rekonštrukcii centrom pre vzdelávanie a kultúru
Mesto Levice zrekonštruuje národnú kultúrnu pamiatku - bývalú židovskú školu v centre mesta. Financie na rekonštrukciu získala samospráva z nórskych fondov, informoval o tom primátor Ján Krtík.
viac
03.02.2021
Stavebné práce na obnove polikliniky v Detve ukončili
Stavebné práce na obnove polikliniky v Detve sú ukončené. Uviedol to hovorca mesta Detva Milan Suja.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %