Pondelok 23.09.2019
Dnes má meniny 
Zdenka
°C
25.02.2016 10:30

Bojujú so štetcom v ruke! Grafické duely pripravia študentov na stres a pódium


Súťažiaci študenti proti sebe kreslia pred porotou a publikom. (Foto: vucke.sk)


Netradičné súboje v kreslení zvádzajú študenti Školy úžitkového výtvarníctva (ŠÚV) v Košiciach. Raz do mesiaca Rotundu na Zbrojničnej ulici zaplnia okrem žiakov aj ich rodičia, mnohí umelci, či široká verejnosť. Ide o súboj dvoch študentov, ktorí kreslia proti sebe.


Majú na to 60 minút, plochu 130 x 150 cm a použiť môžu len čiernu fixku. Téma je voľná. Hlavná organizátorka grafickej súťaže Noémi Ráczová hovorí, že študenti zobrazujú abstraktné, ale i konkrétne veci, ako napríklad srdce či vafle. "Mali sme tu aj sociálne témy. Víťaz v prvom kole zobrazil babku s bakuľou, ktorá si na rohu ulice robí selfie."      Svoje výtvarné znalosti si doteraz vyskúšalo 12 študentov. Záujem o duel je čoraz väčší. Do konca školského roka už sú podľa Ráczovej zaplnené všetky miesta a stále sa hlásia ďalší žiaci. Pre nich je to aj veľmi dobrá prezentácia. "Už sa nám stalo, že na základe uverejnenej fotky z duelu na sociálnej sieti sa nám ozvala súkromná spoločnosť, ktorá mala záujem o kresliča na svoju akciu," dodáva organizátorka. Okrem súťažiacich však veľkú úlohu pri dueloch zohráva porota. Organizátori sa snažia do porotcovských kresiel usádzať ľudí z umeleckej brandže, pričom priamo na dueloch prezentujú ich tvorbu. Študenti, ale aj verejnosť tak získajú zaujímavé informácie, ktoré by sa na vyučovacích hodinách nedozvedeli.

Podľa umelca a pedagóga Radoslava Repického je najväčší prínos grafických duelov v tom, aby sa budúci umelci naučili vystupovať pred ľuďmi. "Pre študentov je dôležité, aby ich práca dostala verejný rozmer, keďže výtvarník pracuje v podstate pre ľudí. Považujem to najmä za psychologický prínos pre ich ďalšiu tvorbu," hovorí. Stres pred duelom a publikom priznal aj víťaz druhého kola Dávid Kukoľ, počas kreslenia však naň zabudol. "Vďaka duelu som dostal určité sebavedomie. Okrem víťazstva som získal aj rady od odbornej poroty, ktorá v tej oblasti pracuje," poznamenal. Duelov sa pravidelne zúčastňuje riaditeľka ŠÚV Košice Petra Gáborová. Považuje ich za protipól k vyučovaniu, pričom na nich panuje neopakovateľná ŠÚV-kárska atmosféra. "Obrazy vám vznikajú priamo pred očami za povzbudzovania spolužiakov, kamarátov a rodinných príslušníkov našich duelantov. Pre žiakov je to neopakovateľná skúsenosť, na výnimočne veľký formát, pred veľkým publikom v danom časovom limite zhmotniť svoje myšlienky," zhodnotila. V júni sa zo súťažných prác urobí výstava, keďže v priebehu desiatich mesiacov organizátori získajú 20 originálnych diel.

Autor: (tasr, red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.09.2019
Inteligentné mestá potrebujú inteligentné riešenia
Pozývame Vás na konferenciu SMART CITY, ktorá sa bude konať v hoteli Radisson Blu Carlton v Bratislave dňa 24. septembra 2019.
viac
16.09.2019
Európsky týždeň mobility v Žiline prinesie množstvo aktivít a MHD zadarmo
Žilina sa aj v tomto roku zapája do Európskeho týždňa mobility, ktorý sa koná od 16. do 22. septembra.
viac
18.09.2019
ZMOS zrealizovalo prieskum k obedom v školách
Združenie miest a obcí Slovenska v polovici augusta zrealizovalo plošný prieskum zameraný na problematiku obedov na školách. Čísla odkrývajú realitu a do celej problematiky prinášajú viaceré dôležité súvislosti.
viac
18.09.2019
Vezmi si ma! Vyzývajú výrobcovia obyvateľov na boj s voľne pohodeným odpadom
Prieskum iniciovaný najväčšou organizáciou zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK zisťoval počas mesiacov júl a august, ako vnímajú situáciu s odpadmi slovenské mestá a obce.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %