Nedeľa 18.08.2019
Dnes má meniny 
Elena, Helena
°C
11.02.2019 09:05

Na prehliadke sa návštevníci kaštieľa dozvedia o láskach Andrášiovcov


Kaštieľ Betliar, ilustračná snímka - zdroj: mesto Rožňava


Lásky, škandály, manželstvá a tajné lásky členov rodu Andrášiovcov spoznajú účastníci komentovanej valentínskej prehliadky kaštieľa v Betliari v okrese Rožňava, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 14. februára od 18.00 h.


Ako uviedla kultúrno-propagačná manažérka Múzea Betliar Judita Krajčiová, kurátori počas nej predstavia exponáty a dokumenty, ktoré súvisia s témou lásky, zásnub i svadby v aristokratických kruhoch a patrili medzi osobné predmety majiteľov betliarskeho kaštieľa.       

„Na večernej prehliadke vás privítame s pohárom sektu a budete mať jedinečnú príležitosť odfotografovať sa na historickej sedacej súprave z 19. storočia s kvetinovou a valentínskou dekoráciou. A ak sa rozhodnete, že v tomto výnimočnom období požiadate svoju vyvolenú polovičku o ruku, môžete tak urobiť v krásnom prostredí kaštieľa za pomoci našich kolegov, ktorí vám pomôžu s realizáciou podľa vašich predstáv,“ uviedla Krajčiová.       

Ako pokračovala, v termíne od 14. do 17. februára budú navyše všetky prehliadky kaštieľa doplnené o príbehy lásky členov rodu. „Dozviete sa napríklad, ktorá vydatá grófka bola zaľúbená do majiteľa nášho kaštieľa, grófa Emanuela I. Andrášiho, alebo čo sa klebetilo o kráľovnej Alžbete, nazývanej Sissi,“ dodala.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.05.2016
Projekt Pro Monumenta zmonitoroval už 144 nehnuteľných pamiatok
Vďaka projektu Pro Monumenta – prevencia údržbou sa od novembra 2014 do dnešného dňa podarilo vykonať inšpekcie a nevyhnutné zásahy na 144 kultúrnych pamiatkach po celom Slovensku. Informoval o tom vedúci odboru preventívnej údržby Pamiatkového úradu SR Branislav Rezník.
viac
19.12.2016
Vianoce na zámku
Bojnický zámok aj v tomto roku napĺňa vôňa ihličia, lesk ozdôb a duch blížiacich sa vianočných sviatkov.
viac
23.06.2017
Čachtický hrad otvára letnú sezónu
Otvorenie letnej sezóny na Čachtickom hrade si užijete už tento víkend (24. 6.) a to vo dne i v noci!
viac
12.07.2017
Návštevníci kaštieľa môžu zažiť piknik na anglickom trávniku
Piknik podľa vzoru aristokratických zvykov na anglickom trávniku, aký poznala v minulosti európska smotánka, môžu zažiť návštevníci v sobotu 15. júla o 14. hodine na lúke pred kaštieľom v Betliari.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.46 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.80 %