Nedeľa 20.10.2019
Dnes má meniny 
Vendelín
°C
20.12.2017 07:23

Slovenské mestá a obce dostanú prostriedky na rozvoj občianskej spoločnosti


Ilustračná snímka.


Európska komisia pridelila slovenským mestám a obciam ďalšieho takmer pol milióna eur na rozvoj občianskej spoločnosti.


O výsledkoch septembrovej uzávierky programu Európa pre občanov, ktoré zverejnila výkonná agentúra pre vzdelávanie, audiovizuálny sektor a kultúru (EACEA) informovala v stredu Želmíra Gerová z Európskeho kontaktného bodu pre Slovensko.   

Na Slovensko sa dostane 451 000 eur, pričom bude podporených 14 projektov. Z nich je 13 zameraných na jednorazové stretnutia občanov partnerských miest alebo obcí. V rámci druhého opatrenia, zameraného na vznik a budovanie celoeurópskych sietí samospráv za účelom riešenia vybratého lokálneho problému, bolo podporených len 15 projektov z celej Európy. Jeden z nich napísali v slovenskej obci Svodín. Vedúca kancelárie Európskeho kontaktného bodu pre Slovensko Gerová to označila za úspech.       

V opatrení Družobné mestá, kde bude podporených 13 slovenských projektov, bol priemerný počet partnerov na jeden takýto projekt viac ako šesť, priblížila Gerová. Ďalších 37 slovenských obcí, miest a organizácií je podľa nej partnerom v ďalších 114 podporených projektoch. V prípade opatrenia Siete medzi mestami sa na jednom projekte zúčastnilo v priemere desať partnerov na jeden projekt. Okrem úspešného žiadateľa, obce Svodín, sa v role projektového partnera úspešných projektov ocitli ďalšie dve slovenské obce.       

Obec Svodín chce pracovať s mládežou, najmä s prvovoličmi, ktorých sa snaží vyzvať k diskusii a analýze euroskeptizmu, a tak ich motivovať k účasti na voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2019, priblížil projekt starosta Gabriel Vígh. Obec bola niekoľko rokov po sebe úspešná v rámci opatrenia Družobné mestá, čo ju podľa starostu posmelilo v myšlienke požiadať o väčší grant. "Úspech nás utvrdzuje v tom, že aj práca na tzv. mäkkých projektoch má zmysel. Naši ľudia vďaka tomu viac rozumejú fungovaniu, úlohe a zmyslu Únie a vážia si tak viac európske investície v našej obci" povedal Vígh.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.06.2016
Kraj podporí 24 projektov miest a obcí
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) finančne podporí 24 projektov miest a obcí v bratislavskom regióne a jednej bratislavskej časti v celkovej výške 100 000 eur.
viac
27.10.2016
M. Šefčovič predstavil novú stratégiu vesmírnej politiky EÚ
Európska komisia (EK) považuje vesmírnu politiku za strategický sektor ekonomického rozvoja EÚ. V rámci prezentácie novej Vesmírnej stratégie pre Európu to v stredu (26. 10.) uviedol podpredseda EK zodpovedný za Energetickú úniu Maroš Šefčovič, ktorý má na starosti koordináciu vesmírnej politiky EÚ.
viac
23.11.2017
Odborníci o rozvoji vidieka
Bratislavský samosprávny kraj a Regionálna anténa Národnej siete rozvoja vidieka SR pre Bratislavský kraj zorganizovali v poradí tretiu Konferenciu rozvoja vidieka Bratislavského kraja 2017. Bola určená najmä pre prijímateľov z oblasti vidieka a konala sa 23. novembra v hoteli na Seneckých jazerách.
viac
16.01.2018
Štatút MAS získalo v TSK dvakrát viac združení
Do regiónov v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) by tak vďaka MAS- kám (Miestnym akčným skupinám) malo prúdiť väčšie množstvo financií z eurofondov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.52 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.69 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.78 %