Nedeľa 24.03.2019
Dnes má meniny 
Gabriel
°C
15.03.2018 11:55

Trnavský župan Jozef Viskupič: Združenie SK8 doteraz nefungovalo


Ilustračná snímka


Najdôležitejším bodom prvého zasadnutia Združenia SK8 v tomto volebnom období bol reštart činnosti združenia.


„SK8 podľa mňa vôbec nefungovalo, existovalo iba formálne. Združenie samosprávnych krajov však musí byť silná organizácia a takou ju aj urobíme, aby mohla reálne zastupovať občanov a byť partnerom pre vládu, či inštitúcie Európskej únie," povedal trnavský župan Jozef Viskupič, ktorého na stretnutí v Trnave zvolili za nového predsedu Združenia samosprávnych krajov – SK8.

V rámci reštartu SK8 sa župani dohodli na zriadení odborného sekretariátu SK8, ktorý bude prichádzať s témami medziregionálnej spolupráce, témami pre fóra obcí a miest, štátu a Európskej únie. „Sekretariát nebude fungovať iba formálne, ale budú na ňom pracovať odborne zdatní ľudia, ktorí budú aktívne definovať témy dôležité pre samosprávne kraje, koordinovať odbornú činnosť medzi VÚC, či spolupracovať s ústrednými orgánmi štátnej správy na pripomienkovaní legislatívy a pri tvorbe strategických dokumentov pre regionálnu samosprávu," doplnil J. Viskupič.

Župani preberali aj tému zriadenia analytických jednotiek na úrovni samosprávnych krajov, z národnej úrovne známych ako Hodnota za peniaze. Vláda SR takouto formou realizuje národný projekt na posilnenie analytickej kapacity jednotlivých ministerstiev tým, že sa tam vytvoria analytické útvary, kde sa prijmú špičkoví pracovníci do hĺbky sa venujúci problematike daného rezortu z analytického pohľadu (t. j. systemizácia práce s dátami, ich analýza, návrhy na zmenu verejnej politiky, generovanie úspor a pod.) a nie sú zaťažení výkonom bežnej agendy.

J. Viskupič na stretnutí zároveň predstavil ostatným županom plán na financovanie týchto aktivít (vznik sekretariátu a analytických tímov) z prostriedkov operačného programu Efektívna verejná správa (OP EVS). Ten ponúka možnosti na posilnenie efektivity vo verejnej správe, vrátane samosprávnych krajov. Projekt predpokladá hradenie mzdových nákladov na týchto zamestnancov z prostriedkov EÚ, a aj vzdelávanie je zabezpečené prostredníctvom iného národného projektu z OP EVS. Trnavský župan predstaví návrh organizačnej štruktúry činnosti SK8 na najbližšom stretnutí v Košiciach, ktoré sa má konať začiatkom apríla.

Na prvom rokovaní v Trnave sa stretli župani Juraj Droba (BSK), Milan Belica (NSK), Jaroslav Baška (TSK), Ján Lunter (BBSK), Rastislav Trnka (KSK), domáci Jozef Viskupič a županka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. Prešovský samosprávny kraj zastupoval vicežupan Jozef Lukáč.

Autor: (ts-ttsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.04.2016
ZMO horného Gemera: aj východ potrebuje rozvojové stimuly, komunikácie a prácu
V Spoločenskej sále Mestského úradu v Rožňave sa 16. marca sa uskutočnil výročný snem Združenia miest a obcí horného Gemera. Na sneme sa zúčastnilo 35 zo 62 členov združenia, t. j. 54,5 % členov.
viac
16.09.2016
ZMOS má kanceláriu prvého kontaktu
Kancelária prvého kontaktu je v prevádzke počas pracovných dní formou telefonickej ústredne, cez ktorú sa zabezpečuje telefonická operatíva s jednotlivými zamestnancami.
viac
17.10.2017
Občianske združenie Ružomberčan pomáha dolnému Liptovu
Doposiaľ sa združeniu podarilo zabezpečiť bezplatnú mestskú hromadnú dopravu pre členov nad 65 rokov či opravu dlhodobo zničenej dlažby pred športovou halou Koniareň. Informovala o tom členka výboru OZ Ružomberčan Jana Streitová.
viac
22.07.2018
Prievidzská labka dostala pomocnú ruku od mesta
Dobrovoľníci z občianskeho združenia si zobrali za cieľ zlepšiť situáciu mačiek v Prievidzi. Prievidzská radnica im pomohla s priestormi aj dotáciou z rozpočtu mesta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.76 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %