Piatok 26.04.2024
Dnes má meniny 
Jaroslava
°C
12.06.2019 12:45

V Rákociho paláci si pripomenú raritnú dvojtýždňovú Slovenskú republiku rád


Príchod vojsk maďarskej Červenej armády do Prešova 8. júna 1919


Návštevníci Krajského múzea v Prešove môžu objaviť unikátne materiály spojené s vyhlásením Slovenskej republiky rád. Ide o jedinečnú a pre mnohých neznámu republiku, ktorej 100. výročie vyhlásenia je spojené s príchodom maďarských Červených vojsk na východ Slovenska. Jej „hlavným mestom“ bol Prešov.


Originálna výstava pod názvom Dvojtýždňová republika - Slovenská republika rád obsahuje 20 veľkoplošných panelov a objasňuje príčiny vzniku, priebeh a zánik tejto republiky. Vystavené dokumenty sú dnes, podľa autorky výstavy, naozajstnou raritou aj v rámci medzinárodnej scény.

Na svoje si určite prídu aj nadšenci uniforiem, keďže budú vystavené verné repliky vojenských rovnošiat francúzskeho legionára, talianskeho dôstojníka a československého vojaka zapožičané v spolupráci s Československou obcou legionářskou z Prahy,“ prezradila literárna historička Krajského múzea v Prešove a autorka výstavy Viera Kačmaríková.

Po rozpade Rakúsko – Uhorska sa podľa nej Maďarsko nechcelo zmieriť so stratou Slovenska a pod vplyvom ruskej revolúcie sa v krajine začal prudko šíriť boľševizmus. Žilo v predstave, že si uchová integritu Uhorska. Následne vojská Červenej armády obsadili časť južného a východného Slovenska – Košice, Prešov, Sabinov, Bardejov, Humenné, Michalovce a územie až k poľským hraniciam.

Do Prešova prišli 8. júna 1919 ráno a mnohí obyvatelia ich vítali s nadšením a ováciami. Niektorí si mysleli, že sa naspäť vrátia staré pomery, iní boli zmätení z ďalšej zmeny,“ vysvetľuje Kačmaríková.

O týždeň po príchode maďarských vojsk bola 16. júna 1919 z balkóna mestskej radnice vyhlásená Slovenská republika rád. Prešov sa tak podľa jej slov na krátky čas stal „hlavným mestom“ tohto štátneho útvaru. Na bojovom poli však prebiehali oslobodzovacie boje československým vojskom a 24. júna 1919 bola Maďarská revolučná vláda nútená podpísať prímerie a odísť zo Slovenska.

Posledný vlak s maďarskými vojakmi odišiel 1. júla 1919 a tým sa de facto ukončilo dvojtýždňové trvanie Slovenskej republiky rád,“ dodáva Kačmaríková, ktorá je zároveň kurátorkou výstavy.

Grafickú úpravu výstavy vytvoril odborný pracovník Krajského múzea v Prešove Igor Lazorík. Slávnostná vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 13. júna o 16.00 h v priestoroch Rákociho paláca. Výstava potrvá do 13. septembra 2019.

Autor: (ts-tripolitana)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.10.2018
Ponitrianske múzeum pripravuje výstavy venované krojom
Ponitrianske múzeum pripravuje na november vo svojich pobočkách v Šali a v Zlatých Moravciach nové výstavy. Podľa slov PR manažérky múzea Ľubice Packovej-Zahradárovej sa budú obe venovať ľudovým krojom.
viac
06.05.2019
V Rákociho paláci oslávili sviatok svätého Floriána
Krajské múzeum v Prešove oslávilo Deň hasičov. Ten pripadá každý rok na sviatok svätého Floriána, ktorý sme si pripomenuli v sobotu 4 mája. K sprievodným podujatiam patrila aj špeciálna prednáška Sv. Florián - patrón hasičov a hasenie ohňa v minulosti.
viac
14.05.2019
Výstava Osobnosti našich dejín na historických portrétoch
Krajské múzeum v Prešove vystaví vo svojich pobočkách (v Hanušovciach n/T a v Stropkove) portréty osobností, ktoré ovplyvnili život východného Slovenska. Kolekcia 20-tich obrazových olejomalieb pochádza zo zbierkového fondu múzea. Väčšinou ide o rozmerné diela, ktoré plnili reprezentatívnu funkciu.
viac
05.09.2019
Krajské múzeum v Prešove predstaví storočnicu skautov na východnom Slovensku
Nová výstava v Rákociho paláci mapuje sto rokov skautingu v Prešove a na východnom Slovensku. Návštevníci tu nájdu historické dokumenty, fotodokumentáciu a rôzne skautské predmety. Organizátorom výstavy je Východoslovenská oblasť Slovenského skautingu v spolupráci s Krajským múzeom v Prešove.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %