Štvrtok 21.01.2021
Dnes má meniny 
Vincent
°C
27.09.2019 06:10

Peter Gajdoš odhalil v Trnovci nad Váhom pamätnú tabuľu generálovi J. Golianovi


Minister obrany SR Peter Gajdoš odhalil v piatok v obci Trnovec nad Váhom (okres Šaľa) pamätnú tabuľu venovanú pamiatke generála Jána Goliana, prvého veliteľa Slovenského národného povstania. FOTO TASR - MO SR


Minister obrany SR Peter Gajdoš odhalil v piatok v obci Trnovec nad Váhom v okrese Šaľa pamätnú tabuľu venovanú pamiatke generála Jána Goliana, prvého veliteľa Slovenského národného povstania). TASR informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.


"Známym rozkazom "Začnite s vysťahovaním" začal 29. augusta 1944 vtedajší podplukovník Ján Golian Slovenské národné povstanie. Tento povel navždy zmenil naše dejiny a zaradil nás medzi krajiny, ktoré sa reálne vzopreli fašizmu, zlobe a krutosti nemeckých okupačných vojsk," pripomenul Gajdoš.       

Generál Ján Golian ako veliteľ povstaleckej 1. čs. armády na Slovensku riadil jej činnosť až do 7. októbra 1944, keď odovzdal velenie divíznemu generálovi Rudolfovi Viestovi. Generál Golian zahynul pravdepodobne v Nemecku na jar roku 1945.    

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.07.2018
V Čertižnom odhalili pamätnú tabuľu Adolfovi I. Dobrianskemu
Pamätnú tabuľu významnému rusínskemu národnému buditeľovi Adolfovi I. Dobrianskemu odhalili uplynulý víkend v obci Čertižné v okrese Medzilaborce, kde je aj pochovaný.
viac
28.10.2018
Na Primaciálnom paláci pribudla tabuľa venovaná zakladateľom Československa
Dnes si slovenský a český národ pripomína 100. výročie založenia Československej republiky.
viac
23.01.2020
Odhalenia pamätnej tabule Jozefovi Kissovi, rodákovi z dnešného Starého mesta
Prezývali ho Červený diabol, 19 víťazstvami vo vzdušných bojoch si vyslúžil titul „letecké eso“ a Rytier oblohy. Hoci napríklad v Taliansku či v Maďarsku má početných fanúšikov, na Slovensku bol nespravodlivo zabudnutý.
viac
21.11.2020
V Poprade odhalili pamätnú tabuľu Jánovi Bendíkovi
Pamiatku J. Bendíka si uctili jeho syn a vnuci, ako aj predseda Svetového združenia bývalých politických väzňov František Bednár.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.22 %