Štvrtok 01.05.2025
Dnes má meniny 
Sviatok práce
°C
14.03.2022 04:15

Budúcnosť obalov? Ich udržateľnosť


Ilustračná snímka.


Približne 87 percent obyvateľov SR triedi komunálny odpad pravidelne a napríklad 63 percent zaujíma, či je produkt (potraviny, kozmetika, elektronika atď.) zabalený v recyklovateľnom obale.


Vyplýva to z výsledkov prieskumu spoločnosti ENVI - PAK. Na druhej strane však popri raste záujmu ľudí o šetrenie životného prostredia došlo počas pandémie covidu k výraznému podielu nákupov v online prostredí a aj ku zvýšenej produkcii odpadu (počínajúc lepenkou a končiac plastmi). Napríklad spoločnosť RAJA, popredný výrobca obalových materiálov, upozorňuje na svojej stránke na výrazný medziročný nárast lepiacich pások o 69 percent či papierových výplní o 35 percent. Ide o porovnanie rokov 2019 a 2020.

Uprednostnenie ekologických verzií obalov

Popri tom je však jasné, že človek ani trh si už nedokážu predstaviť návrat ľudstva do „bezobalovej“ minulosti. A to by mohlo byť momentom, keď zjednodušený pohľad zdvihne varovný prst pred bezmocnosťou spoločnosti voči konzumu. Zvlášť, keď rešpektujeme, že triedenie a následné recyklovanie je síce správna cesta, ale recyklovať predsa nemožno donekonečna.

Pripomeňme ale , že firmy aj e-shopy majú možnosť vybrať si obaly spomedzi už existujúcich dostupných obalov v pomerne vysokých ekologických verziách, či už so šancou ich niekoľkonásobnej recyklácie, prípadne výroby z čisto a vyslovene prírodných zdrojov. Teda trvalo udržateľných.

Päť praktických zásad udržateľného balenia

Spomínaná spoločnosť na svojej stránke ponúka päť praktických zásad pre udržateľnejšie balenie výrobkov:

- REDUKCIU hmotnosti a objemu balenia znížiť na minimum, ktoré je nevyhnutné k zaisteniu riadnej ochrany a znižuje nielen množstvo odpadu, ale aj náklady na prepravu,

- OPAKOVANÉ POUŽITIE – navrhovanie a využívanie iba takých materiálov na balenie, ktoré možno viackrát použiť,

- OBNOVU – využívanie obnoviteľných materiálov,

- RECYKLÁCIU – minimalizovanie dopadu na životné prostredie,

- NÁHRADU – vylúčenie obalov, ktoré nie sú šetrné voči životnému prostrediu.

 

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.05.2017
Podstatná časť bratislavského komunálneho odpadu končí v spaľovni
V minulom roku sa v rámci Bratislavy vyzbieralo 157 217 ton komunálneho odpadu.
viac
31.01.2019
Kde by Slovensko mohlo byť, keby zvládalo triediť všetky odpady rovnako?
Ak by sa Slovensku podarilo dosiahnuť rovnako vysokú mieru vytriedenia (a následnej recyklácie) vo všetkých odpadoch, ako pri vyzbieraných plastoch, skle, papieri (vrátane lepenky) a kovoch, mohla by sa krajina spod Tatier uchádzať o popredné miesta v európskom rebríčku úspešnosti recyklovania.
viac
20.04.2021
Triediť treba i rolky od toaletného papiera či obaly od vajíčok a pizze
Papier, ktorý je veľmi často používaným materiálom, nie je donekonečna recyklovateľný ako sklo a kovy.
viac
16.11.2021
Päťdesiatroční (a starší) triedia odpady viac ako mladí
Starší ľudia sú pri triedení komunálnych odpadov zodpovednejší ako mladí. Vyplýva to z  odpovedí tisícky respondentov, ktorý pre potreby OZV ENVI - PAK vykonala prieskumná agentúra MNFORCE.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa