Streda 29.11.2023
Dnes má meniny 
Vratko
°C
19.04.2023 11:40

Lesnícke dni sa vracajú do Zvolena, ich témou je zdravie lesa a ľudí


Snímka zdroj: (vlm.sk).


Lesnícke dni sa po troch rokoch vracajú do Zvolena, mesta lesníctva. Uskutočnia sa 21. apríla na Námestí SNP a ich témou bude zdravý les pre zdravých ľudí.


Ako informuje Národné lesnícke centrum (NLC) vo Zvolene, ktoré je hlavným organizátorom podujatia, zdravie je téma, ktorá sa dotýka každého človeka. "Aj preto celoslovenské Lesnícke dni 2023 ideovo rozvíjajú tento koncept, pretože lesy liečia nielen telo, ale i dušu," uvádza NLC.

Lesníci pre verejnosť na zvolenskom námestí ponúknu aktivity lesnej pedagogiky, cvičenie s palicou, prvú pomoc v lese, rozhovory pre dušu so psychologičkou, avesterapiu, canisterapiu, lesnícke pochúťky a poľovnícky guľáš. Nebudú chýbať ukážky lesníckych činností, poľovníctva či včelárstva. Nielen symbolicky sa v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR k Lesníckym dňom pridáva i organizovaný odber – Zelená kvapka krvi.

"Výsledkom práce lesníkov, dlhodobo a odborne starajúcich sa o lesy, je prostredie, z ktorého má spoločnosť okrem najekologickejšieho materiálu, teda dreva, i mnoho ďalších zdravých produktov ako sú divina, liečivé čaje, sirupy, džemy, med, huby, prírodná kozmetika a iné," povedal k téme generálny riaditeľ NLC Peter Balogh.

Lesnícke dni majú tiež za cieľ upriamiť pozornosť na 125 rokov lesníckej vedy a výskumu. Aj preto je časť odborného programu venovaná predstaveniu inovatívnej a aj vo svetovom meradle unikátnej 3D CT linke na skenovanie guľatiny dreva ako súčasti Centra excelentnosti lesnícko-drevárskeho komplexu LignoSilva.

Aktivity pod hlavičkou Lesníckych dní sa uskutočnia aj v iných regiónoch Slovenska, napríklad v Bratislave, Kežmarku, Trenčíne, Hlohovci, Banskej Štiavnici, Košiciach, Čiernom Balogu. Podujatie sa koná od roku 2007, a tak v tomto roku vstupuje do 17. ročníka svojej realizácie, a to pod záštitou dočasne povereného ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuela Vlčana.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.05.2019
Dni mesta Zvolen odštartujú spevom, hudbou a tancom letnú kultúrnu sezónu
Na zvolenskom námestí to bude koncom mája opäť poriadne žiť. Prípravy na Dni mesta Zvolen sú v plnom prúde. Vystúpia aj Noc a deň, Le Payaco či Elán Revival.
viac
16.06.2023
V Liptovskom Mikuláši majú Stoličné dni, remeselná ulička je opäť o niečo dlhšia
Námestie osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši je od štvrtka dejiskom hlavného podujatia letnej sezóny v meste, Stoličných dní. Jarmok potrvá do 17. júna. Informovala o tom hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.
viac
11.07.2023
Na Jánošíkových dňoch vystúpia účinkujúci zo šiestich krajín
Na 61. ročníku medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej (2. - 6. 8.) sa na desiatich pódiách predstaví takmer 1650 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Lotyšska, Maďarska, Poľska a Rumunska. Informoval o tom šéfdramaturg festivalu Peter Cabadaj.
viac
21.08.2023
Sprievodné podujatia začínajú Dni mesta, program vyvrcholí cez víkend
Dni mesta Trebišov sa začínajú v pondelok sprievodnými podujatiami v jednotlivých častiach mesta. Mestské slávnosti budú prebiehať celý týždeň a vyvrcholia v sobotu a nedeľu (26. a 27. 8.).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %