Štvrtok 29.02.2024
Dnes má meniny 
Radomír
°C
17.03.2023 09:30

MIRRI: Samosprávy môžu žiadať o preplatenie nákladov migračnej krízy


Ilustračná snímka.


Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR vyhlásilo výzvu na 127 miliónov eur. Určená je pre takmer 1500 miest a obcí na Slovensku vrátane Bratislavského kraja, ktoré vlani poskytli pomoc a útočisko utečencom z Ukrajiny.


Samosprávy tak môžu žiadať o príspevok z eurofondov na kompenzáciu svojich nákladov v súvislosti s migračnou krízou. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informovali predstavitelia ministerstva.

"Vyzývam starostov a primátorov, aby nečakali a požiadali o preplatenie nákladov. Systém vyplácania bude rýchly, bez zbytočnej byrokracie. Stačí podať žiadosť a ich náklady im preplatíme. Peniaze môžu použiť na rozvoj regiónu," skonštatovala vicepremiérka a dočasne poverená ministerka investícií Veronika Remišová.

Zoznam oprávnených miest a obcí, ktoré majú na podporu z eurofondov nárok, je súčasťou výzvy, ktorá je zverejnená na webe MIRRI. Suma 127 miliónov eur bude medzi ne rozdelená ako paušálna podpora, maximálne 100 eur za prijatie jednej osoby s dočasným útočiskom na týždeň, najviac na obdobie 26 týždňov. Pomoc je nárokovateľná za obdobie od februára do novembra minulého roka.

Na jedného prijatého utečenca môže obec alebo mesto dostať 2600 eur. Napríklad Kežmarok môže dostať viac ako 356 000 eur, Michalovce viac ako milión eur, Košice-Staré Mesto vyše 1,5 milióna eur či Kvetoslavov okolo 140 000 eur. Konkrétna suma sa teda odvíja od toho, koľkým utečencom poskytla daná samospráva dočasné útočisko a na ako dlho. Údaje o registrovaných utečencoch poskytol rezort vnútra.

Ministerstvo zároveň avizuje, že nejde o jedinú pomoc na Slovensku z eurofondov. Pripravujú sa ďalšie schémy podpory vrátane podpory mimovládnych organizácií, ktoré pri zvládaní migračnej krízy zohrali taktiež veľkú úlohu. Jednu z nich pripravuje napríklad aj ministerstvo práce. "Celkovo môže Slovensko použiť na riešenie najväčšej migračnej krízy od konca druhej svetovej vojny až 315 miliónov eur z eurofondov," doplnila Remišová.

Prípadné otázky môžu žiadatelia posielať prostredníctvom e-mailovej adresy irop.ukrajina@mirri.gov.sk.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.07.2020
Usmernenie k výzve na Moderné technológie v súvislosti s mimoriadnou situáciou
Pre potenciálnych žiadateľov z radov miest a obcí dávame do pozornosti usmernenia Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky k výzve a v súvislosti vyhlásením mimoriadnej situácie v SR.
viac
17.05.2021
ZMOS požaduje od štátu, aby financoval objednané
Združenie miest a obcí Slovenska adresovalo ministrovi dopravy a výstavby požiadavku na dofinancovanie preneseného výkonu štátnej správy. Štát namiesto toho, aby doplatil objednané ešte krátil objem peňazí. Mestá a obce sú preto nútené porušovať zákon.
viac
11.10.2021
Výzva na rok 2021 pre najmenej rozvinuté okresy
Rezort investícií, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu vyhlásil výzvu pre najmenej rozvinuté regióny.
viac
23.11.2021
Na recykláciu odpadu dostanú obce 10 miliónov eur
Výzvu odsúhlasila ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, ktorej rezort plní funkciu Centrálneho koordinačného orgánu pre eurofondy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %