Utorok 18.06.2024
Dnes má meniny 
Vratislav
°C
09.06.2022 11:40

Peľová sezóna brezy sa skončila, v ovzduší pribúda peľ bylín


Ilustračná snímka.


Peľová sezóna brezy sa skončila a v ovzduší postupne pribúda peľ bylín. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.


V súčasnosti je podľa nej peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých, ktoré budú najsilnejším a najvýznamnejším alergénom najbližších týždňov. "Peľ ihličnanov dosiahne nanajvýš stredné denné hladiny a má klesajúcu tendenciu na celom území Slovenska," spomenula. Pripomenula, že dreviny s vysokou produkciou peľu pomaly dokvitajú a v ovzduší pribúda peľ najmä skorocelu a pŕhľavovitých rastlín. Uviedla tiež, že množstvo peľu v ovzduší bude lokálne ovplyvňovať najmä zrážková činnosť.

Lafférsová zdôraznila, že v uplynulom týždni dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ tráv z čeľade lipnicovitých. "Peľ brezy dosahoval už len nízke denné koncentrácie," poznamenala s tým, že poklesli denné koncentrácie peľu všetkých drevín. Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytili monitorovacie stanice v Banskej Bystrici, v Bratislave, v Žiline a v Nitre.

"Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval peľ pagaštanu, gaštanu, agátu, bazy, lipy, pajaseňa, skorocelu, štiavu, mrkvovitých a pŕhľavovitých," ukončila.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.06.2022
Alergikov v týchto dňoch potrápi peľ tráv na celom území Slovenska
V uplynulých dňoch dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých spolu s peľom tráv z čeľade lipnicovitých.
viac
24.06.2022
Peľ tráv a pŕhľavy sú dominantné v ovzduší aj naďalej
Peľ tráv spolu s peľom pŕhľavy majú dominantné zastúpenie v ovzduší aj naďalej. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
viac
30.06.2022
Peľová sezóna tráv prešla svojím prvým vrcholom, pokračovať bude naďalej
Peľová sezóna najsilnejšieho alergénu tohto obdobia, tráv z čeľade lipnicovitých, prešla svojím prvým vrcholom. Pokračovať však bude aj v nasledujúcom období. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.
viac
27.04.2023
Peľová sezóna brezy sa naplno rozbehla, ostane najsilnejším alergénom
V uplynulom týždni sa na území Slovenska naplno rozbehla peľová sezóna brezy. V ovzduší dominoval aj peľ hrabu a jaseňa, práve breza však ostane najvýznamnejším a najsilnejším alergénom najbližších týždňov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %