Streda 06.12.2023
Dnes má meniny 
Mikuláš
°C
16.06.2023 10:35

Peľová sezóna tráv pokračuje, potrápi aj peľ pŕhľavy a skorocelu


Ilustračná snímka.


V uplynulom týždni dominoval v ovzduší peľ tráv z čeľade lipnicovitých, pŕhľavy a skorocelu. Peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých dosiahol vysoké koncentrácie už len na severnom Slovensku.


Konštatovala to vo štvrtok v súvislosti s aktuálnou peľovou situáciou Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Vplyvom búrkovej činnosti a prívalových dažďov dochádzalo k výrazným regionálnym rozdielom. Pokračujúca sezóna tráv vrcholila na strednom a severnom Slovensku, kde vysoké denné koncentrácie dosahoval aj peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Najvyššie denné hladiny peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytili v Žiline, v Banskej Bystrici a Bratislave.

Sezóna tráv pokračuje a podľa Lafférsovej aj v najbližších dňoch očakávajú vysoké koncentrácie jej peľu v ovzduší najmä na strednom a severnom Slovensku. Vo významnej miere sa môže vyskytovať i peľ pŕhľavy, skorocelu a štiavu. Denné hladiny peľu ihličnanov z čeľade borovicovitých výrazne poklesnú už aj na severe územia. Agát, baza a lipa sa vyskytne len v nižších denných hladinách.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.06.2022
Peľ tráv a pŕhľavy sú dominantné v ovzduší aj naďalej
Peľ tráv spolu s peľom pŕhľavy majú dominantné zastúpenie v ovzduší aj naďalej. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
viac
23.06.2023
Peľová sezóna tráv pokračuje, najmä na strednom a severnom Slovensku
V uplynulom týždni dominoval v ovzduší peľ tráv z čeľade lipnicovitých a pŕhľavy, peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých dosiahol vyššie koncentrácie už len na strednom a severnom Slovensku.
viac
06.07.2023
Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých a pŕhľavy vrcholí
V uplynulých dňoch dominoval v ovzduší peľ tráv z čeľade lipnicovitých a slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Rovnako to bude aj v najbližších dňoch, keď možno očakávať vyššie koncentrácie ich peľu na väčšine územia Slovenska.
viac
27.07.2023
Peľová sezóna tráv pomaly končí na celom území Slovenska
Peľová sezóna tráv pomaly končí na celom území Slovenska. Významné denné koncentrácie sú predpokladané najmä na severnom a časti stredného Slovenska. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %