Sobota 25.06.2022
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
16.06.2022 01:30

Pribinova Nitrawa ukáže, ako sa žilo v minulosti


Archívna snímka zdroj: (nitralive.sk).


Po ročnej prestávke vynútenej pandémiou sa do Nitry opäť vráti historický festival Pribinova Nitrawa. Bude súčasťou mestských slávností Nitra, milá Nitra, ktoré sa budú konať od 3. do 5. júla.


Ako avizovali organizátori, v dramaturgii podujatia nastala menšia zmena. V poradí desiaty ročník festivalu sa nebude venovať iba včasnému stredoveku a obdobiu Veľkej Moravy, ale časovo sa posunie aj do obdobia protitureckých vojen. "Širší dobový záber tak okrem stredovekých skupín umožní v Nitre prvýkrát predstaviť aj tábory janičiarov a uhorskej renesančnej šľachty. V ťažkých rokoch tureckých a stavovských vojen bola Nitra častým miestom bojov, veliteľstvom uhorskej obrany i dobytým mestom v područí Osmanov," pripomenul organizátor festivalu Daniel Balko.

Základ programu nadväzuje na predchádzajúce ročníky. Súčasťou festivalu tak zostáva stredoveký remeselný trh s mestskou strážou a stredovekou tavernou. Rovnako aj hry pre deti, historický sprievod, dobová hudba a občerstvenie. "Ale popoludňajší program už bude venovaný obdobiu stavovských povstaní a protitureckým vojnám," doplnil Balko.

Súčasťou festivalu budú aj Detské stredoveké dni, počas ktorých si najmenší návštevníci môžu vyskúšať vojenský výcvik a strieľanie z viacerých druhov zbraní. Zoznámia sa tiež s rôznymi zaujímavými stredovekými príbehmi, ale aj s prípravou pokrmov v stredovekej kuchyni a pozrú si tiež vystúpenia kaukliarov. "Určite by som chcel všetkých pozvať na prvý deň festivalu, kedy ponúkneme naozaj novinku. Bude to dobová módna šou. My sme už prehliadku dobových kostýmov mali, ale toto bude prvýkrát poňaté tak, akoby sa historické kostýmy a ich nositelia ocitli v dnešnej dobe. Bude to veľmi zaujímavá moderná módna show historických kostýmov a módnych doplnkov," uviedol Balko.

Ako zdôraznil, festival aj tento rok umožní návštevníkom cestovať v čase a bližšie spoznať život ľudí v stredoveku či počas obdobia, kedy naše územie ohrozovali Turci. "Myslím si, že práve takéto dobové festivaly, ak sú navyše pripravované aj na odbornej úrovni, sú veľmi dobrým spôsobom, ako si pripomínať svoju minulosť. Je to spojenie atraktívnosti s osvetou aj s názornými ukážkami. Historický zážitkový cestovný ruch je na vzostupe a ja verím, že aj tento ročník festivalu Pribinova Nitrawa potvrdí kredit Nitry, ako mesta, ktoré si svoju históriu pripomína symbolicky, ale aj reálnymi ukážkami minulosti," dodal Balko.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.08.2018
V kaštieli sa uskutoční premiérový historický festival
V Jablonici v okrese Senica sa v priestoroch kaštieľa, ktorý sa v súčasnosti rekonštruuje, uskutoční 1. ročník historického festivalu. TASR informoval spoluorganizátor podujatia Martin Oravec.
viac
20.01.2022
Festival letectva pripravujú na máj
Po dvojročnej pauze sa na piešťanské letisko vráti Festival letectva Piešťany. Organizátorská Slovenská letecká agentúra potvrdila na svojom webe termín jej konania 6. až 8. mája a avizuje aj premiérovú Night Airshow a Aerosalón. Ročníky 2020 a 2021 boli pre pandémiu zrušené.
viac
25.05.2022
Posledný júnový víkend bude patriť festivalu Dni Petržalky 2022
Posledný júnový víkend bude v najväčšej bratislavskej mestskej časti opäť patriť tradičnému festivalu Dni Petržalky.
viac
22.06.2022
Kultúrne leto v hlavnom meste ponúkne viac ako 330 podujatí
Bratislava bude najbližšie mesiace opäť zaplnená hudbou, koncertmi, divadelnými vystúpeniami, workshopmi, komentovanými prechádzkami so sprievodcami či filmovými premietaniami.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.99 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.18 %