Pondelok 20.01.2020
Dnes má meniny 
Dalibor
°C
27.12.2018 03:35

Problémy v postojoch mladých ľudí k demokracii nepodceňujeme


Ilustračná snímka (ttsk)


Trnavská župa, v spolupráci s občianskym združením Living Memory, realizovala v mesiacoch november a december pilotný projekt „V totalitnej spoločnosti svoje šance nezlepšíš.“ Cieľom projektu, prostredníctvom inovatívnych metód vzdelávania, bol rozvoj demokratického občianstva žiakov stredných škôl.


„Ako zriaďovateľ našich stredných škôl hľadáme spôsoby, ako našim študentom ešte viac priblížiť myšlienky demokracie, slobody a tolerancie. Práve tento projekt, prostredníctvom zážitkového učenia, je jedným z nástrojov, ktorým sa to snažíme dosiahnúť,“ povedal Marek Neštický, podpredseda trnavskej župy, ktorý má vo svojom portfóliu aj spoluprácu s mimovládnym sektorom.

Témami prednášok boli napríklad nástup nacistického režimu k moci, podiel Slovenska na holokauste, Slovenské národné povstanie či nástup komunistického režimu. V rámci prednášok diskutovali so študentmi osobnosti verejného života ako napr. mládežnícky líder revolúcie, divadelný a filmový režisér, herec a riaditeľ Mestského divadla v Žiline Anton Šulík, Miroslav Lehký, signatár Charty 77, ktorý bol aktívne zapojený do tvorby a šírenia samizdatu, opakovane vyšetrovaný a sledovaný príslušníkmi ŠtB.

Ako doplnil M. Neštický, „musíme reagovať na myšlienky extrémizmu, xenofóbie a netolerancie, ktoré sú u časti mladých ľudí na vzostupe. Preto bude trnavská župa veľmi aktívna v tejto oblasti aj v najbližšom období.“

Autor: (ts-ttsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.03.2018
Župa pomáha s výberom strednej školy, žiaci majú 3 týždne na podávanie prihlášok
Bratislavský samosprávny kraj spustil pred pár dňami mediálnu kampaň „Stredná pre mňa“, ktorá na webe www.strednapremna.sk možnosti štúdia na župných stredných školách. Termín podávania prihlášok na stredné školy je do 10. apríla 2018.
viac
26.11.2018
Jozef Viskupič diskutoval so študentmi SŠ o hrozbách totalitných režimov
Trnavská župa, v spolupráci s občianskym združením Living Memory, odštartovala projekt s názvom „V totalitnej spoločnosti svoje šance nezlepšíš“. Cieľom je naučiť žiakov stredných škôl rozoznávať fakty od manipulácií, poznávať praktiky totalitných režimov a hodnotu slobody.
viac
21.01.2019
Členovia projektových rád zasadli k trom veľkým školským projektom
Záver pracovného týždňa na Úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) patril zasadnutiam projektových rád k trom veľkým projektom stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti župy.
viac
19.03.2019
Bratislavská župa ako prvá spúšťa program pre stážistov
Trinásť stážistov má možnosť si vyskúšať prácu vo verejnej sfére. Bratislavský samosprávny kraj ako prvý spomedzi všetkých krajov spúšťa komplexný program pre stážistov. Ide o študentov stredných a vysokých škôl, ktorí svoju stáž začnú od 1. apríla 2019.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.37 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.79 %