Utorok 18.06.2024
Dnes má meniny 
Vratislav
°C
07.07.2022 10:35

PSK preinvestuje na opravu ciest a mostov v kraji viac ako 6,4 milióna eur


Ilustračná snímka.


Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) zrekonštruuje viaceré úseky ciest a mosty v kraji. V stredu boli zhotoviteľom odovzdané na realizáciu.


Ide o rekonštrukciu mosta na Solivarskej ulici v Prešove, úsek cesty Domaša – Detrík v okrese Vranov nad Topľou a cestné spojenie medzi PSK a Zakarpatská oblasť Ukrajiny v okrese Snina. PSK ich financuje z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) a vyžiadajú si náklady viac ako 6,4 milióna eur.

Stavebné náklady na rekonštrukciu mosta a priľahlého 160-metrového úseku cesty na Solivarskej ulici v Prešove odhadujú na viac ako 3,13 milióna eur. PSK sa na projekte podieľa päťpercentným spolufinancovaním.

Most z roku 1972 podľa predsedu PSK Milana Majerského nutne potrebuje rekonštrukciu. Je dopravnou tepnou medzi sídliskami Šváby a Sekčov a priľahlou cestou v smere na Košice.

"Mrzí ma, že slúži aj pre kamiónovú dopravu, keďže naďalej putuje cez sídlisko Sekčov. Jednak pre chýbajúcu R4, ako aj z ďalších dôvodov. Podstatné je, že dnes zahajujeme rekonštrukciu mosta, ktorý bude aj rozšírený, čiže bude štvorpruhový," uviedol Majerský.

"Spojili sme sa mesto s PSK pri eurofondoch, pretože chceme rozšíriť Solivarskú ulicu. Chceme tu robiť aj nové trolejové vedenie, potom rekonštrukciu trolejového vedenia, takže som veľmi rada, že konečne začíname,“ povedala primátorka Prešova Andrea Turčanová.

Podľa riaditeľa SÚC PSK Marcela Horvátha rekonštrukcia zahŕňa nielen výmenu nosnej konštrukcie mosta, ale aj výmenu priepustov.

"Práce by mali trvať 270 dní. Počas zimnej údržby ciest od novembra do marca by tu mala byť technologická prestávka, čiže uvidíme, čo nám dovolia poveternostné podmienky," vysvetlil Horváth.

Zrekonštruujú i 940-metrový úsek cesty Domaša - Detrík, ktorého súčasťou je 121 metrov dlhý most. PSK na túto stavbu využije rovnako zdroje z programu IROP, a to vo výške viac ako 2,15 milióna eur. "Most si vyžaduje rekonštrukciu, pretože tak ako most na Solivarskej ulici v Prešove je v šiestom stupni ohrozenia. Je to veľmi dôležitý úsek cesty z pohľadu turizmu," vysvetlil Horváth.

V okrese Snina začal PSK s realizáciou druhej etapy projektu Modernizácie cestného spojenia medzi PSK a Zakarpatskou oblasťou Ukrajiny. Koncom novembra 2021 sa tu v rámci prvej etapy projektu zrealizovala rekonštrukcia úseku cesty druhej triedy Stakčín – Ulič. Opravili vtedy viac ako 8,3 kilometra ciest, 36 priepustov a dva mosty. Z programu HUSKROUA - ENI 2014-2020 sa tu preinvestovali viac ako dva milióny eur.

"Aktuálne z európskych zdrojov vo výške vyše 1,12 milióna eur opravíme úseky Topoľanská križovatka – Kolbasov a Kolbasov – križovatka Ruský Potok. Ide celkovo o 3,3 kilometra ciest, na ktorých prejde rekonštrukciou aj 15 priepustov, to všetko približne do júla 2023," dodal Horváth.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.02.2021
Poslanci PSK vyčlenili na opravu mostov a ciest v kraji 5 000 000 eur
Sumu 5 000 000 eur schválili prešovskí krajskí poslanci na svojom pondelkovom online rokovaní pre Správu a údržbu ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) na opravu desiatich mostov a 15 úsekov ciest v kraji.
viac
16.12.2021
Kraj investoval do opráv ciest a mostov v okresoch Dunajská Streda a Galanta
Tucet zrekonštruovaných úsekov ciest a tri obnovené mosty odovzdali počas tohto roku v okresoch Dunajská Streda a Galanta. Celková investícia Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) do takmer 18 kilometrov dopravnej infraštruktúry predstavuje 2,9 milióna eur.
viac
13.01.2022
Prešovský kraj opraví ďalšie mosty a cesty v regiónoch
Sumu 6 miliónov eur schválili poslanci Prešovského samosprávneho kraja v rámci navrhovaného investičného plánu kapitálových výdavkov pre Správu a údržbu ciest PSK na rok 2022 v rámci I. etapy. Župa plánuje za túto čiastku opraviť viacero ciest i mostov, ale i budov SÚC PSK.
viac
09.08.2023
Krajská samospráva má naplánovanú obnovu ciest za viac ako 60 mil. eur
Prešovský samosprávny kraj (PSK) plánuje v roku 2023 opraviť mosty a cesty za viac ako 60 miliónov eur. Informovala o tom hovorkyňa kraja Daša Jeleňová s tým, že PSK na to využije vlastné a európske zdroje, ako aj financie z 30-miliónového úveru.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %