Streda 29.11.2023
Dnes má meniny 
Vratko
°C
07.06.2023 04:15

Sezóna tráv pokračuje, očakávajú sa vysoké denné koncentrácie ich peľu


Ilustračná snímka.


V uplynulom týždni dominoval v ovzduší peľ tráv z čeľade lipnicovitých, ihličnanov, pŕhľavy a skorocelu. Vplyvom teplého a slnečného počasia odborníci zaznamenali veľmi vysoké denné koncentrácie peľu v ovzduší na celom území Slovenska.


Na webe Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici o tom v utorok informovala Janka Lafférsová.

Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytili v Banskej Bystrici a Bratislave. Peľ borovicovitých ihličnanov dosiahol najvyššie denné hladiny na strednom a severnom Slovensku. Peľ ostatných drevín sa vyskytoval v ovzduší v nižších hladinách. Život všetkým ešte stále znepríjemňuje topoľová vata, najmä počas veterných dní.

"Peľová sezóna tráv pokračuje a aj v nasledujúcich dňoch očakávame vysoké koncentrácie ich peľu. Stúpnu denné hladiny peľu pŕhľavy, skorocelu i štiavu. Klesajúcu tendenciu budú mať v prípade peľu ihličnanov z čeľade borovicovitých. V ovzduší sa bude ešte vyskytovať peľ agátu, bazy, gaštanu a lipy. Rozšíri sa druhové spektrum kvitnúcich bylín. Pri oteplení očakávame nárast denných koncentrácií spór húb (plesní)," konštatovala Lafférsová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.07.2022
Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých prešla svojím druhým vrcholom
Peľ tráv už na väčšine územia nabral klesajúcu tendenciu a len v chladnejších oblastiach Slovenska dosiahne alergiologicky významné koncentrácie. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.
viac
01.06.2023
Peľová sezóna tráv prechádza prvým vrcholom aj na severnom Slovensku
Zrážková činnosť, búrky a prudké výkyvy počasia výrazne ovplyvňovali peľovú situáciu na Slovensku aj v uplynulom týždni. Nízke hladiny peľu v ovzduší striedali jeho vysoké koncentrácie počas slnečných dní.
viac
06.07.2023
Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých a pŕhľavy vrcholí
V uplynulých dňoch dominoval v ovzduší peľ tráv z čeľade lipnicovitých a slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Rovnako to bude aj v najbližších dňoch, keď možno očakávať vyššie koncentrácie ich peľu na väčšine územia Slovenska.
viac
03.08.2023
Peľová sezóna tráv sa končí, pribúdať budú alergény neskorého leta a jesene
Na území Slovenska sa končí peľová sezóna tráv a v ovzduší bude pomaly pribúdať peľ paliny a ambrózie, silných alergénov neskorého leta a jesene. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %