Nedeľa 29.05.2022
Dnes má meniny 
Vilma
°C
09.05.2022 09:30

V ovzduší z alergénov naďalej dominuje breza, striedať ju bude peľ tráv


Ilustračná snímka.


Na celom území Slovenska je najsilnejším a najvýznamnejším alergénom naďalej breza. Tú v priebehu pár týždňov vystrieda peľ tráv, ktorý bude na dlhé obdobie najsilnejším alergénom v ovzduší.


Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Peľ brezy sa v uplynulom týždni v dôsledku činnosti vetra vyskytoval i v regiónoch, kde breza už odkvitla. V ovzduší okrem nej dominoval aj peľ hrabu, duba a buka. "Peľ drevín z čeľade cyprusovité-tisovité vo vyšších koncentráciách zachytili monitorovacie stanice v Banskej Bystrici a Žiline. Tento záchyt je spojený s kvitnutím prirodzených porastov tisu na severných svahoch hornej časti Harmaneckej doliny," priblížila Lafférsová.

Na celom území Slovenska v uplynulom období poklesli denné koncentrácie peľu brestu, vŕby, topoľa. Peľ jaseňa v ovzduší dosiahol vyššie denné koncentrácie už len na severe Slovenska. "Peľ tráv z čeľade lipnicovitých pribúda zatiaľ len pozvoľna a nedosahuje ešte alergiologicky významné denné koncentrácie," dodala Lafférsová. Spóry húb zastúpené rodom Cladospórium a ich denné hladiny stúpli najmä v teplejších oblastiach Slovenska.

Najvýznamnejším alergénom v ovzduší pre toto obdobie naďalej ostáva breza, významné koncentrácie bude dosahovať aj peľ hrabu a duba. S postupným otepľovaním pribudne peľ tráv z čeľade lipnicovitých, a to aj v chladnejších oblastiach. V priebehu niekoľkých týždňov sa podľa RÚVZ stane najsilnejším alergénom na dlhé obdobie peľ tráv.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.03.2020
Peľová sezóna jelše a liesky pomaly končí, pribúda však peľ brezy
Pomaly sa rozbieha peľová sezóna brezy, najsilnejšieho alergénu tohto obdobia.
viac
30.04.2020
Príroda sa ponáhľa, už je tu aj peľ lipnicovitých tráv
Druhové spektrum peľu v ovzduší sa v minulom týždni rozšírilo o peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých a v teplejších oblastiach Slovenska aj o peľ pŕhľavovitých rastlín. Peľová sezóna brezy prešla svojim vrcholom, ale naďalej dosahovala veľmi vysoké denné koncentrácie na väčšine územia.
viac
04.06.2020
Dostávame sa do obdobia, keď vo vzduchu bude prevažovať peľ bylín
V uplynulých dňoch dominoval v ovzduší na celom území Slovenska peľ tráv z čeľade lipnicovitých a peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých. Peľ ihličnanov dosahoval najvyššie koncentrácie najmä na strednom, severnom a východnom Slovensku.
viac
16.05.2022
Peľ brezy, duba či buka dominoval, súvisia s tým žlté povlaky
Peľ brezy, hrabu, duba, buka a ihličnanov z čeľade borovicovitých dominoval v uplynulých dňoch na celom území Slovenska.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.09 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.05 %