Sobota 25.06.2022
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
21.06.2022 01:30

Výstavba kompostárne finišuje, skúšobná prevádzka je naplánovaná v júli


Ilustračná snímka: (tasr).


Výstavba kompostárne v Kežmarku v súčasnosti finišuje, ide o projekt podporený z európskych zdrojov.


Primátor Kežmarku Ján Ferenčák informoval, že v týchto dňoch sa začína montáž technológie. "Následne stavbu čaká kolaudačný proces a na 5. júla je naplánovaný začiatok skúšobnej prevádzky," uviedol.

Všetok biologický materiál sa v novej kompostárni bude spracovávať tzv. aeróbným spôsobom. Vháňaním kyslíka sa postupne degraduje odpad a pripraví sa na ďalšie spracovanie. "Zemina a hnojivo vyrobené v kompostárni budú prínosom nielen pre mestskú zeleň, ale aj pre záhrady Kežmarčanov a obyvateľov z okolitých miest a obcí," upozornil primátor s tým, že výsledkom bude kompost vhodný aj na organické pestovanie.

Samospráva získala na realizáciu projektu vrátane nákupu techniky prostriedky v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia vo výške viac ako 2,6 milióna eur. Mesto sa na realizácii podieľa spolufinancovaním vo výške 140 000 eur. Zariadenie na kompostovanie je určené na ročný vstup 4000 ton biologicky rozložiteľného odpadu. Jeden kompostovací box je možné naplniť do výšky 2,5 metra a zmestí sa doň až 300 kubických metrov materiálu. Samotná kompostáreň bude pozostávať z viacerých stavebných objektov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.08.2017
Kežmarok chce do dvoch rokov vybudovať nové hokejbalové ihrisko
Zvýšený záujem o hokejbal z radov detí aj dospelých motivoval mesto Kežmarok k zámeru postaviť nové ihrisko. Po výstavbe letného kúpaliska a plánovanej obnove torza zimného štadióna, pôjde o tretiu väčšiu investíciu do kežmarského športu.
viac
22.06.2019
Mesto postavilo v Prílepoch prvé ihrisko výlučne z vlastných zdrojov
V Zlatých Moravciach pribudlo prvé multifunkčné ihrisko, ktoré mesto postavilo výlučne z vlastných zdrojov. Radnica na jeho výstavbu vyčlenila zo svojho rezervného fondu 50 000 eur.
viac
18.05.2020
Výstavba jedálne na ZŠ na Ulici J. Bottu by mala trvať štrnásť mesiacov
Viac ako rok po tom, ako žiaci základnej školy (ZŠ) na Ulici Jána Bottu v Trnave prišli o možnosť stravovania, začína mesto v areáli školy s výstavbou novej jedálne s kuchyňou.
viac
14.04.2022
Práce na výstavbe kompostárne pokračujú
V meste Kežmarok pokračuje výstavba kompostárne, hotová by mala byť začiatkom leta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.99 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.18 %