Štvrtok 08.12.2022
Dnes má meniny 
Marína
°C
09.09.2022 10:35

Začína sa rekonštrukcia cesty od obce Herľany na Banské za 3,3 milióna eur


Ilustračná snímka: (tasr).


Košický samosprávny kraj (KSK) začína s rekonštrukciou cesty II/576 v dĺžke šiestich kilometrov od obce Herľany (okres Košice-okolie) na obec Banské (okres Vranov nad Topľou). Základný kameň stavby vo štvrtok slávnostne poklepali v Herľanoch.


Projekt v cene 3,32 milióna eur zahŕňa aj rekonštrukciu mosta a 13 priepustov, práce s dopravnými obmedzeniami by mali byť ukončené v lete budúceho roka.

Most cez horský potok pri Herľanoch, ktorý bol v havarijnom stave, je aktuálne stále uzavretý. Správa ciest KSK realizovala búracie práce a pripravuje betónové bloky, na ktorých bude osadené náhradné mostné provizórium. "To by malo prísť budúci týždeň, následne budeme čakať, aby okresný dopravný inšpektorát a okresný úrad Košice–okolie umožnili prejazd po tejto ceste," povedal investično-technický riaditeľ Správy ciest KSK Matej Pindroch.

Realizácia projektu "ID R 002 II/576 Bohdanovce- Herľany – I. etapa" je financovaná cez eurofondy. Zhotoviteľom je firma Colas Slovakia.

"Rekonštrukcia cesty bude prebiehať za čiastočnej uzávery, začíname budúci týždeň prvým 600-metrovým úsekom, kde bude vymenené podložie a daný nový asfalt, následne sa presunieme vyššie smerom na obec Banské a tam budeme rekonštruovať priepusty. Stavba by mala byť hotová za sedem mesiacov, samozrejme, v zimnom období bude prerušená," priblížil Pindroch. Pre stavbu nového mosta dôjde na jar k úplnej uzávere cesty, podľa predpokladov by mala trvať do 60 dní.

Dlhoočakávaná rekonštrukcia by mala skvalitniť dopravnú infraštruktúru medzi Košickým a Prešovským krajom. Do zásobníka eurofondových projektov z operačného programu IROP bola pritom daná už v roku 2012. Predseda KSK Rastislav Trnka v tejto súvislosti označil systém využívania eurofondov za zle nastavený vrátane zákona o verejnom obstarávaní. Poukázal aj na to, že verejné obstarávanie na projekt sa muselo opakovať, keď postupne ani jeden z deviatich uchádzačov z prvého kola nebol ochotný projekt realizovať vzhľadom na nárast cien v stavebníctve. "Proces čerpania eurofondov je na Slovensku asi najkomplikovanejší zo všetkých krajín EÚ. Ak by sme tento úsek začali rekonštruovať pred siedmimi rokmi, aj cena by bola minimálne o polovicu nižšia a ľudia by už dávno mohli jazdiť po novej ceste. Takto sme v časovom strese, keďže budúci rok musíme definitívne vyčerpať eurofondy z programového obdobia, ktoré sa končilo 31. decembra 2020," povedal.

Na druhú etapu projektu rekonštrukcie cesty II/576 medzi Bohdanovcami a Herľanmi aktuálne prebieha verejné obstarávanie. Aj tam sa vyčlenené finančné prostriedky z eurofondov pritom musia vyčerpať do konca budúceho roka.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.05.2021
Začínajú sa dokončovacie práce na ceste medzi Čaňou a Haniskou
Hlavný ťah medzi obcami Čaňa a Haniska v okrese Košice-okolie by mal byť opravený do konca mája.
viac
13.01.2022
KSK dokončil rekonštrukciu cesty medzi obcami Ploské – Ortáše a Vtáčkovce
Košický samosprávny kraj (KSK) zrekonštruoval cestu tretej triedy medzi obcami Ploské, časť Ortáše a Vtáčkovce. Išlo o jeden z najproblémovejších úsekov ciest v okrese Košice-okolie, po oprave slúži motoristickej verejnosti od konca minulého roka. Informoval o tom v stredu Úrad KSK.
viac
08.06.2022
Začala sa rekonštrukcia cesty cez Pačanský kopec, prejazdná bude i v zime
Cesta medzi obcami Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava a Úhornou v okrese Gelnica vedúca cez takzvaný Pačanský kopec sa dočkala rekonštrukcie.
viac
18.10.2022
KSK dokončil rekonštrukciu mostov pri jazere Úhorná v okrese Gelnica
Košický samosprávny kraj (KSK) v uplynulých týždňoch ukončil rekonštrukciu mosta pred obcou Úhorná ako aj pri jazere Úhorná v okrese Gelnica. Práce na oboch stavbách stáli dokopy 460 000 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.30 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.12 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.58 %