Nedeľa 29.05.2022
Dnes má meniny 
Vilma
°C
25.04.2022 08:25

Žiaci na ôsmich školách sa budú učiť, ako šetriť s vodou


Ilustračná snímka: (tasr).


Školáci na ôsmich školách sa budú vďaka projektu "Voda pre našu budúcnosť" učiť, ako šetriť s vodou. Na školských dvoroch tak pribudnú dažďové záhradky, mini mokrade, meteorologické stanice i kúty divočiny.


Informovalo o tom Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica a Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Žiaci sa v rámci projektu budú venovať problematike sucha a klimatickej zmene. Na vybraných ôsmich školách na Slovensku si deti s učiteľmi spravia vodné audity a zistia, kde a ako vedia vodu ušetriť. V školských areáloch si zároveň vybudujú záhrady s rôznymi vodnými prvkami, napríklad mini jazierkami, zrážkomermi či retenčnými nádržkami. "Podľa našich odhadov za jeden rok môžeme len na týchto školách ušetriť až 32 000 litrov vody," priblížila Zuzana Gallayová zo Živice.

Projekt svojimi skúsenosťami podporia aj odborníci zo SHMÚ, ktorí vedia školám v rámci vzdelávania poskytnúť klimatické dáta a poradenstvo. Podporila ho aj súkromná spoločnosť.

Klimatológ Jozef Pecho zo SHMÚ poukázal, že celý minulý rok bol nadpriemerne suchý a odborníci zaznamenali kritický nedostatok vlahy. "Najsuchšou oblasťou Slovenska je už pár rokov juhovýchodná časť Podunajskej nížiny, kde sa nedostatok zrážok prejavuje už od novembra 2020. V tom istom roku v apríli padlo najmenej zrážok za takmer 70 rokov," skonštatoval Pecho.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.02.2019
Do projektu Záhrada, ktorá učí sa zapojilo 209 základných a stredných škôl
Do projektu Záhrada, ktorá učí sa tento rok zapojilo 209 základných a stredných škôl na Slovensku. Jeho cieľom je pomáhať premieňať školské pozemky na interaktívne učebne matematiky, chémie či hudobnej výchovy.
viac
12.11.2020
Rezort školstva už odoslal peniaze na digitálne vybavenie škôl
Rezort školstva informuje, že viac ako 6 miliónov eur na digitálnu techniku už odišlo do škôl. Pokiaľ školy peniaze nedostali je potrebné sa obrátiť na zriaďovateľa, prípadne VÚC či okresný úrad.
viac
29.01.2021
Školy pokračujú v režime ako doteraz
Na základe rozhodnutia konzília epidemiológov budú od 1. februára 2021 materské školy a školské kluby detí pokračovať tak ako v súčasnosti.
viac
10.08.2021
Včera sa spustili Letné školy
Letné školy sa budú konať počas nasledujúcich troch augustových týždňov – t. j. od 9. augusta do 27. augusta 2021.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.09 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.05 %