Štvrtok 30.11.2023
Dnes má meniny 
Ondrej, Andrej
°C
23.10.2023 02:10

Dobšiná získala do vlastníctva Ruffínyiho vilu, pamiatku chce zachrániť


Národná kultúrna pamiatka známa ako Ruffínyiho vila (Snímka zdroj mesto Dobšiná))


Mesto Dobšiná v okrese Rožňava získalo do svojho vlastníctva národnú kultúrnu pamiatku známu ako Ruffínyiho vila. Objekt na Kúpeľnej ulici, ktorý dlhé roky chátra, sa chce samospráva pokúsiť zachrániť s pomocou dotácií.


Dom banského inžiniera a objaviteľa Dobšinskej ľadovej jaskyne by následne mohol slúžiť na verejnoprospešné účely. Pre TASR to uviedol primátor mesta Ján Slovák.         

Ruffínyiho vilu získalo mesto darom od jej doterajšieho súkromného vlastníka, prijatie daru schválili poslanci mesta ešte na aprílovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Samospráva sa objekt pokúšala nadobudnúť aj v minulosti, vtedajší mestskí poslanci však žiadosť o prijatie daru zamietli z dôvodu vysokých nákladov na rekonštrukciu. Pamiatka totiž roky chátrala a je vo veľmi zlom stave.         

Prvé kroky, ktoré mesto plánuje v súvislosti s Ruffínyiho vilou vykonať, majú smerovať k zabráneniu jej ďalšieho poškodzovania. "Pôjde hlavne o dočasné zaplátanie strechy, keďže voda robí určite najväčšie škody, ale aj zamedzenie vstupu nežiaducim osobám, či už pre bezpečnosť alebo ďalšie poškodzovanie," vysvetlil Slovák.         

Dom banského inžiniera Ruffínyiho sa chce samospráva pokúsiť zachrániť, na rekonštrukciu objektu bude hľadať externé zdroje prostredníctvom dotácií. V prípade úspechu by vila mohla slúžiť ako reprezentačná budova mesta. "Využitie by bolo širšieho zamerania, či už na historickú expozíciu, galériu, ale napríklad aj na sobáše či iné významné spoločenské podujatia," priblížil primátor.         

Vila Eugena Ruffínyiho je jednopodlažná neorenesančná stavba z roku 1871. Objekt je pomenovaný po banskom inžinierovi a rodákovi z Dobšinej, ktorý spolu s ďalšími spoluobjaviteľmi v roku 1870 ako prvý zostúpil do Dobšinskej ľadovej jaskyne. Projektantom vily bol pravdepodobne Karol Benko, ktorý bol aj projektantom dobšinskej radnice a prestavby evanjelického kostola.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.09.2018
Hlavné mesto chce zachrániť budovu Astorky jej vyhlásením za kultúrnu pamiatku
Súkromný investor, ktorému hlavné mesto budovu v roku 2004 predalo, v nej doteraz nevybudoval mestské divadlo, k čomu sa zaviazal, naopak, nechal budovu schátrať. Hlavné mesto preto vyvíja úsilie, aby bola budova vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, čím by sa zvýšila jej ochrana.
viac
06.03.2019
Verejnosť môže nominovať pamiatky, ktoré potrebujú pomoc
Prvého marca 2019 sa otvoril nový ročník unikátnej iniciatívy Poklady Slovenska poukazujúcej na neutešený stav rôznych kultúrnych pamiatok v našej krajine. Nadácia VÚB má v pláne podporiť záchranu jednej pamiatky sumou až do výšky 50-tisíc eur.
viac
21.05.2020
Obec sa snaží obnoviť Mauzóleum - hrobku rodiny Rakovských
Poslednou existujúcou stavebnou pamiatkou spojenou so zemianskym rodom Rakovských v Rakove v okrese Martin je národná kultúrna pamiatka Mauzóleum – hrobka rodiny Rakovských.
viac
11.09.2020
Aktivisti zachraňujú posledný objekt patriaci rodu Lefantovských
Posledným stavebným objektom, ktorý v Horných Lefantovciach zostal po šľachtickom rode, ktorý dal obci meno, je bývalá baroková kúria. V súčasnosti je v zlom technickom stave a zvonku pripomína skôr ruinu. Miestni aktivisti sa však snažia vrátiť tejto vzácnej stavebnej pamiatke opäť život.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %