Utorok 29.09.2020
Dnes má meniny 
Michal, Michaela
°C
10.08.2020 02:15

Formujte budúcnosť Dohovoru primátorov a starostov v EÚ!


Logo.


Európska komisia ako jeden z iniciátorov „Dohovoru primátorov a starostov o klíme a energetike v EÚ“ spustila prieskum zameraný na formovanie budúcnosti dohovoru.


Do prieskumu sa môžu zapojiť všetky mestá a obce, aj tie, ktoré nie sú signatárom dohovoru. Prieskum je otvorený do 15. septembra 2020.

Cieľom prieskumu je zozbierať názory miestnych a regionálnych samospráv na budúcnosť tejto iniciatívy, či už sú do Európskeho dohovoru primátorov a starostov zapojené, alebo nie. Vyplnenie tohto prieskumu by malo trvať menej ako 15 minút.

Rok 2020 je pre Európu osobitným rokom. Ide naozaj o kľúčové obdobie, pretože EÚ by mala zhodnotiť, či do roku 2020 dosiahneme cieľ 20 % zníženia emisií skleníkových plynov, ktorý bol stanovený pred desiatimi rokmi. S cieľom napredovať Európska komisia nedávno prijala európsku zelenú dohodu, ambiciózny plán, ktorého cieľom je zvýšiť naše spoločné ciele v oblasti klímy do roku 2030 a pripraviť podmienky na klimaticky neutrálnu Európu do roku 2050. Dôsledky pandémie COVID-19 sa dnes dotýkajú nás všetkých. Mestá, obce a regióny sú v prvej línii boja proti tomuto ochoreniu a musia prehodnotiť svoje hospodárstva, infraštruktúry a systémy reakcie a zároveň urýchliť prechod na čistú energiu a klimatickú neutralitu.

V tejto náročnej a meniacej sa situácii musí Dohovor primátorov a starostov o klíme a energetike v Európe ukázať, že sa môže vyvíjať v záujme čo najlepšej podpory a posilnenia postavenia miestnych a regionálnych samospráv, ktoré sú na čele plánovania obnovy.

Dotazník je možné vyplniť v angličtine alebo slovenčine (po výbere jazyka z rozbaľovacieho zoznamu v pravom hornom rohu dotazníka). Termín na vyplnenie dotazníka je 15. september 2020.

Dohovor primátorov a starostov o klíme a energetike v EÚ je celosvetovo najväčším hnutím miest za miestne klimatické a energetické opatrenia. Iniciatíva združuje viac ako 7 000 miestnych a regionálnych samospráv v 57 krajinách, ktoré sa dobrovoľne zaviazali implementovať klimatické a energetické ciele EÚ. Na Slovensku sa k dohovoru pripojilo 25 miest a obcí. Kancelária Dohovoru primátorov a starostov poskytuje signatárom dohovoru a podporným štruktúram každodennú pomoc propagačného, technického a administratívneho charakteru. Kanceláriu dohovoru ktorú riadi konzorcium sietí zastupujúcich miestne a regionálne samosprávy - Energy Cities, CEMR, Climate Alliance, Eurocities a Fedarene.

Autor: (ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.09.2016
Prešov sa rozhodol pristúpiť k iniciatíve Dohovor primátorov a starostov
Znižovanie energetickej náročnosti, využívanie obnoviteľných zdrojov a podpora inovácií v tejto oblasti sú hlavné piliere iniciatívy Dohovoru primátorov a starostov, ku ktorej sa rozhodlo pristúpiť aj mesto Prešov.
viac
15.06.2020
Slovensko neodmietlo žiadnu kontrolu pri klimatickom zákone EK
Slovensko neodmietlo žiadnu kontrolu a nezmenilo ani ciele na dosiahnutie uhlíkovej neutrality pri klimatickom zákone z dielne Európskej komisie (EK). Ten má nastaviť rámec pre krajiny Európskej únie (EÚ) na dosiahnutie uhlíkovej neutrality.
viac
16.07.2020
Zapojte sa do druhého kola prieskumu európskej nadácie EUROFOUND
Tripartitná agentúra Európskej únie prichádza s druhým prieskumom zameraným na monitorovanie vplyvu súčasnej pandémie na naše osobné a pracovné životy s cieľom porovnať súčasné obdobie po pandémii s obdobím, kedy sa uplatňovali reštriktívne opatrenia.
viac
26.08.2020
Vyjadrite svoj názor na nízkouhlíkovú budúcnosť v EÚ
Európska komisia prehodnocuje pravidlá EÚ týkajúce sa energetickej účinnosti s cieľom reformovať tieto predpisy tak, aby prispeli k zníženiu emisií skleníkových plynov o 50 až 55 % do roku 2030.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.73 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.38 %