Nedeľa 23.02.2020
Dnes má meniny 
Roman, Romana
°C
04.08.2017 10:00

Nerezidentov motivujú, aby zmenou trvalého pobytu pomohli rozvoju mesta


Stupava.


Výzva pre tých, ktorí síce žijú v Bratislavskom kraji, no nie sú v ňom prihlásení na trvalý pobyt, aktuálne zaznieva nielen v predvolebnej kampani predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavla Freša, ale aj v komunikácii mesta Stupava.


V tomto prípade ide o opakovanú snahu presvedčiť obyvateľov bez trvalého pobytu, aby zmenou pomohli realizovať rozvoj mesta.      

Podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR mala k 31. decembru 2016 Stupava 11 099 obyvateľov. Samospráva odhaduje, že v tejto skupine je približne 3000 ľudí bez trvalého pobytu. Na webe mesta samospráva pripomína, že Stupava týmto spôsobom prichádza ročne o približne 400 000 eur v rámci podielových daní a nemôže tak realizovať rozvojové aktivity, na ktoré by malo mesto zdroje, ak by počet obyvateľov zodpovedal i počtu rezidentov.      

Prostredníctvom svojho webu mesto vyzýva k zmene súčasného stavu a informuje o krokoch, ktoré treba urobiť. S rovnakým podnetom sa na nerezidentov obrátilo aj na jar 2016 s heslom "Staň sa ozajstným Stupavčanom".      

Podobnú výzvu realizovala na jeseň 2016 aj Záhorská Bystrica. So Stupavou susediaca mestská časť Bratislavy takisto upozorňovala, že skutočný počet obyvateľov je vyšší ako oficiálny v Registri obyvateľov SR. V kampani pod názvom "Natrvalo doma - v Záhorskej Bystrici" mestská časť vysvetľovala, že zvýšené zdroje z podielových daní by pomohli nielen viac kultivovať a modernizovať verejný priestor či prispievať na kultúru, ale aj výraznejšie podporovať 17 záujmových občianskych spolkov a združení, ktoré v Záhorskej Bystrici pôsobia.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.05.2016
Mesto vyzýva cezpoľných, aby sa stali skutočnými Stupavčanmi
Mesto Stupava chce odstrániť rozdiel medzi evidovaným a skutočným počtom svojich obyvateľov.
viac
10.11.2016
Aká bude úhrada poplatkov SOZA?
Začiatkom novembra sa v Senici uskutočnilo pracovné rokovanie zástupcov vybraných samospráv, Združenia miest a obcí Slovenska a Slovenského ochranného zväzu autorského.
viac
16.11.2017
Výzvy na podporu kultúry a turizmu 2018 sú otvorené
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zverejnil 2. novembra 2017 výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácií z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy na podporu kultúry a turizmu pre rok 2018. Žiadatelia môžu predkladať svoje projekty do 18. decembra 2017.
viac
21.12.2019
Dotačná schéma na podporu občianskych projektov otvorená. Prihláste sa
Takmer 1,2 miliónov eur poputuje na podporu projektov z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy (BRDS), ktorú má pod palcom bratislavská župa. Hlásiť sa môžu občianske združenia a zväzy. Financie sú určené na podporu projektov z oblasti kultúry, životného prostredia, mládeže, športu či turizmu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.86 %