Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
03.06.2022 10:35

V Trnave otvorili bezplatnú rodinnú poradňu pre jednotlivcov, páry a rodiny


Z otvorenia novej rodinnej poradne v Trnave, ktorá poskytuje bezplatné poradensko-psychologické služby pre jednotlivcov, páry aj rodiny. Snímka zdroj: (tasr).


Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR do konca roka otvorí spolu päť a v roku 2023 ďalších 40 rodinných poradní. Budú poskytovať bezplatne pre jednotlivcov, páry a rodiny poradensko-psychologické služby.


V poradí štvrtú, po Košiciach, Nových Zámkoch a Žiline, otvorili vo štvrtok v Trnave za účasti ministra Milana Krajniaka.

"Pomer rozvedených manželstiev oproti novouzatvoreným je v súčasnosti na Slovensku 41 ku 59," uviedol minister. Rozpadu mnohých manželských zväzkov mohlo podľa neho zabrániť, ak by mali ľudia prístup k bezplatnému poradenstvu, ako to bývalo v rokoch 1971 až 2005, keď fungovali manželské a predmanželské poradne. Rozpad manželstiev má negatívny dosah na deti, napätie v rodinách prináša výchovné problémy. Poradne môžu navštíviť tiež jednotlivci, nie je potrebné, aby mali odporučenie. "Stačí sa vopred objednať," uviedol minister. Rezort vyčlenil na pilotnú fázu projektu sumu 3,2 milióna eur.

"Následky ne-prevencie sú strašne drahé," konštatovala generálna riaditeľka sekcie rodinnej politiky MPSVR Anna Verešová. Štát je podľa nej povinný robiť v oblasti rodiny primárnu prevenciu. "Doteraz sa tak nedialo, len sme hasili následky toho, že nemáme dostatočné preventívne opatrenia," uviedla. Vidíme podľa jej slov vyostrené rodičovské konflikty pri rozvodoch, vzrastajúce násilie v rodinách, zníženú stabilitu a funkčnosť rodín i medzigeneračnú nesolidaritu. "Veď aj preplnené zariadenia sociálnych služieb sú presne o tom, že zlyháva komunikácia v rodinách a členom rodín nepomáhame vtedy, keď problém začína," uviedla Verešová. Zo skúseností pilotnej fázy projektu chcú nastaviť mechanizmy poradenstva najefektívnejšie.

V trnavskej poradni na Paulínskej 17 budú klientom k dispozícii traja psychológovia, dvaja sociálni pracovníci a jedna špeciálna pedagogička. Poradne nemajú spádové územia, môže ich navštíviť ktorýkoľvek záujemca, ktorý má záujem o bezplatné poradenstvo. "Doterajšie skúsenosti z iných miest ukazujú, že najväčší záujem je o poradenstvo v oblasti rodičovstva a výchovy, tiež sa riešia osobnostné problémy, rodinné a vzťahové krízy," doplnil minister.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.06.2016
Botanická, Fándlyho i zámocká záhrada otvoria svoje brány
Počas nadchádzajúceho víkendu otvorených parkov a záhrad budú v Trnavskom kraji sprístupnené dve výnimočné záhrady.
viac
05.10.2016
Vysokoškoláci si môžu na prepravu po meste požičiavať zelené bicykle
Osemdesiat zelených bicyklov majú k dispozícii študenti vysokých škôl v Trnave na prepravu po meste i medzi jednotlivými fakultami.
viac
18.11.2022
Rodinné poradne fungujú v piatich mestách
Rodinné poradne v Nových Zámkoch, Trnave, Žiline, Košiciach a v Humennom poskytli bezplatné a anonymné poradensko-psychologické služby už vyše päťsto individuálnym klientom a ich rodinám.
viac
07.02.2024
V Nových Zámkoch vznikla nová bezplatná rodinná poradňa
V Nových Zámkoch vznikla nová rodinná poradňa. Je súčasťou pilotného národného projektu bezplatných poradensko-psychologických služieb pre jednotlivcov, páry a rodiny. Mesto Nové Zámky je jedným z piatich slovenských miest, kde bola poradňa vytvorená, informovala radnica.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %