Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
30.12.2021 08:35

Bystričania chcú na sídliskách zelené strechy, ale aj dažďovú a motýliu záhradu


Snímka zdroj: (bystricoviny.sk).


Petangové ihrisko, dažďová či motýlia záhrada, zelené strechy, komunitná knižnica i stanica na umývanie bicyklov, aj to sú podnety a požiadavky občanov mesta pod Urpínom, ktoré vyšli z verejných stretnutí s mestom v rámci projektu Zelených sídlisk a revitalizácie vnútroblokov.


Informovala o tom Dominika Adamovičová, hovorkyňa banskobystrického primátora s tým, že mesto plánuje aj tretie kolo diskusií s obyvateľmi.

„V rámci otvoreného vládnutia a participácie, ku ktorým sa hlásime, je práca s občanmi mesta prínosná. Momentálne prebiehajú konzultácie s výborom pre súťaže a verejné obstarávanie Slovenskej komory architektov. Verím, že vďaka spolupráci odborníkov, odborných útvarov a občanov, sa nám podarí čo najskôr začať s realizáciou,“ konštatoval primátor Ján Nosko.

Lokalitný program predstavuje zhrnutie potrieb a podnetov ľudí z verejných diskusií. Je spracovaný pre každú lokalitu samostatne. Zlepšiť údržbu zelene, zabezpečiť nádoby na starý textil, navrhnúť výsadbu domácich drevín, zrekonštruovať verejné osvetlenie či zvýšiť bezpečnosť - aj o tomto budú rozhodovať kompetentné útvary. Pripravený dokument má byť podkladom pre ďalšiu projektovú prípravu.

„Z diskusií vyplynuli jednoznačné požiadavky na riešenie konkrétneho priestoru, ktoré sú premietnuté v grafickej schéme a zhrnuté v texte pod názvom Požiadavky na projektanta. Základnou požiadavkou pre spracovanie projektu je v každom prípade prítomnosť krajinného architekta v riešiteľskom tíme. Projekty budú zamerané predovšetkým na kvalitné riešenia zelene a prírodných prvkov v danej lokalite, ale i v rámci širších súvislostí tvorby zelenej kostry mesta,“ doplnila Zuzana Gombalová z oddelenia územného plánovania a architekta mesta.

„Prostredníctvom miestnych lídrov a on-line formátu pripomienkového procesu chceme získať spätnú väzbu k výslednej podobe programu od obyvateľov v daných sídliskách. Zároveň plánujeme vo fáze štúdie im projekty predstaviť v treťom kole verejných stretnutí,“ dodala Soňa Kariková, koordinátorka pre participáciu a otvorené vládnutie magistrátu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.05.2021
Záujem o otvorené vládnutie a veci verejné medzi občanmi rastie
Mesto Banská Bystrica sa ešte v minulom roku zapojilo do programu Partnerstva pre otvorené vládnutie (Open Government Partnership Local, tzv. OGP Local 2020) spolu s organizáciami – Interaktívnou školou urbanizmu a územného plánovania a organizáciou Dialogue Centre.
viac
13.08.2021
Ľudia chcú zelené oázy, mesto plánuje na to získať eurofondy
Banskobystričania chcú v rámci revitalizácie vnútroblokov v mestských častiach zelené oázy, a teda kvalitnú údržbu zelene, obnovu chodníkov, ale najmä oddychové miesta s tienením, športoviská či vodné prvky a dažďové záhrady.
viac
02.10.2021
Ľudia zo sídlisk diskutovali s vedením mesta o zelených oázach
V siedmich lokalitách Banskej Bystrice vedenie magistrátu počas uplynulých dvoch týždňov diskutovalo s občanmi o tom, čo by mohlo vzniknúť v okolí ich domovov, aby sa im žilo lepšie.
viac
20.10.2022
Žiadosti o dotácie na podporu projektov treba podať do konca októbra
Banskobystričania môžu aj tento rok podať žiadosť o podporu projektov z mestského rozpočtu na rok 2023. Predložený projekt je potrebné bližšie charakterizovať, určiť cieľovú skupinu, vízie, zámery, ciele a prínosy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %