Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
13.08.2021 02:20

Ľudia chcú zelené oázy, mesto plánuje na to získať eurofondy


Námestie v Banskej Bystrici. Snímka zdroj: (tasr).


Banskobystričania chcú v rámci revitalizácie vnútroblokov v mestských častiach zelené oázy, a teda kvalitnú údržbu zelene, obnovu chodníkov, ale najmä oddychové miesta s tienením, športoviská či vodné prvky a dažďové záhrady.


Vyplynulo to z dotazníkového prieskumu mesta a ako vo štvrtok informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková, je to i cieľ samosprávy. V aktivitách smerujúcich k regenerácii verejných priestorov pokračuje s pomocou organizácie Dialogue Centre.

Podľa Marhefkovej sa projekty zelených oáz týkajú sídlisk, kde sa mohli obyvatelia dozvedieť o zámeroch mesta v oblasti modrej a zelenej infraštruktúry.

„Na otázky odpovedalo takmer 650 záujemcov, najmä ľudí vo veku od 35 do 44 rokov. Najväčší záujem o zapojenie sa do projektu oáz evidujeme na Fončorde, v Sásovej a v Podlaviciach,“ konštatovala hovorkyňa.

„Všetci máme rovnaký cieľ, a to je, aby sa nám v okolí našich obydlí žilo lepšie, aby sme si mohli oddýchnuť na lavičkách v tieni udržiavanej zelene, aby nám vzduch osviežoval nejaký vodný prvok, chodili sme po kvalitných chodníkoch a mali priestor na vykonávanie športových aktivít. V projektoch zelených oáz sme len na začiatku, ale verím, že vďaka pripravovaným verejným stretnutiam získame podnetné návrhy a budeme sa môcť projektovo pripraviť a reagovať na prichádzajúce eurofondové výzvy,“ zdôraznil primátor Ján Nosko.

Podľa Soni Karikovej z organizácie Dialogue Centre dúfajú, že výsledkom budú hodnotné podnety, ktoré prispejú k hľadaniu riešení, ako sa adaptovať, prípadne zmierňovať dosahy alarmujúco sa zhoršujúcej klimatickej situácie.

Zámerom mesta je na zelené oázy získať eurofondy. Samosprávu tak čakajú ďalšie kroky participatívneho procesu, verejných stretnutí, ale i rozhodovania o možnostiach organizovania architektonických súťaží, procesoch tvorby projektových dokumentácií, získania územných a stavebných povolení či fázy verejných obstarávaní na zhotoviteľov. Sú to procesy, ktoré trvajú približne dva roky. Mesto by tak mohlo mať projekty revitalizácie zelených oáz pripravené v roku 2024.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.04.2019
Slovensko bude bohatšie o 23 nových zelených oáz
Vysádzanie nových stromov a zelene na rôznych miestach Slovenska podporila nadácia Ekopolis tento rok grantom vo výške 60 000 eur. Rozdelia si ho aktívni ľudia z 23 lokálnych komunít, ktorí do 13. ročníka grantového programu Zelené oázy poslali najlepšie nápady na zazelenanie miest, kde žijú.
viac
05.08.2021
Provizórny most v Iliaši od štvrtka opäť dočasne uzavrú
Stavebné práce na výstavbe nového mosta v banskobystrickej mestskej časti Iliaš ponad rieku Hron pokročili a dostali sa do fázy, keď je opäť nutné úplne uzavrieť starý provizórny most, ktorý slúži ako dočasná obchádzková trasa.
viac
02.10.2021
Ľudia zo sídlisk diskutovali s vedením mesta o zelených oázach
V siedmich lokalitách Banskej Bystrice vedenie magistrátu počas uplynulých dvoch týždňov diskutovalo s občanmi o tom, čo by mohlo vzniknúť v okolí ich domovov, aby sa im žilo lepšie.
viac
30.12.2021
Bystričania chcú na sídliskách zelené strechy, ale aj dažďovú a motýliu záhradu
Petangové ihrisko, dažďová či motýlia záhrada, zelené strechy, komunitná knižnica i stanica na umývanie bicyklov, aj to sú podnety a požiadavky občanov mesta pod Urpínom, ktoré vyšli z verejných stretnutí s mestom v rámci projektu Zelených sídlisk a revitalizácie vnútroblokov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %