Nedeľa 17.10.2021
Dnes má meniny 
Hedviga
°C
11.10.2021 12:55

ZMOS analyzuje využitie potenciálu miestnej kultúry  


Ilustračná snímka, zdroj: Matica slovenská


Združenie miest a obcí Slovenska spracováva ďalšiu, pre samosprávu mimoriadne užitočnú analýzu. Aktuálna sa venuje problematike miestnej kultúry a zvýšeniu potenciálu jej využitia na miestnej úrovni.


Komplexný pohľad na kultúru v samospráve 

Pôsobnosti miest a obcí v oblasti zabezpečovania, udržiavania kultúrneho povedomia, zachovania kultúrnych fondov a pamiatok  sú širokospektrálne. Poznačené rôznorodosťou, podmienené historicky i regionálne.  Zmapovaním kultúrneho fondu, produktov miest a obcí v oblasti kultúry, zapojenia spolkov pôsobiacich v oblasti kultúry, prepojenosti podporných a riadiacich nástrojov v tejto oblasti, spolu s analýzou financovania,  ľudských zdrojov a dobrovoľníkov chce ZMOS získať ucelenejší obraz o pôsobení miest a obcí v kultúry. Výsledky analýzy by mali byť podkladom pre diskusiu o možnostiach širšieho prepojenia kultúrnych podujatí organizovaných na miestnej úrovni na produkty cestovného ruchu, miestny rozvoj ale aj zamestnanosť. Závery analýzy budú aj východiskom k prípadnej úprave legislatívy a alokovania finančných nástrojov určených pre kultúru a jej rozvoj v samospráve.

Analýza reaguje na pestrosť kultúry  

Cieľom analytickej štúdie je analýza možnosti zvýšenia kultúrnej ponuky na miestnej úrovni s dôrazom na pôvodnú kultúru a interpretačné umenie. V publikácii nebude chýbať ani analýza legislatívneho a finančného prostredia a nástrojov, ktoré umožnia lepšie prepojenie štátnych a regionálnych priorít s miestnym kultúrnym prostredím a danosťami, ktoré následne majú vplyv na zvýšenie a skvalitnenie lokálnej zamestnanosti.

Štruktúra analýzy bude koncipovaná z hľadiska priblíženia postavenia a úloh komunálnej a regionálnej samosprávy v oblasti kultúry a jej podpory. Jej súčasťou bude aj popis a stručná analýza aktuálnych podmienok a problémov v oblasti kultúry, legislatívnych a finančných rámcov podpory a tiež ľudských zdrojov. Nebude chýbať ani analýza a zdokumentovanie poskytovania pôvodnej kultúrnej ponuky na lokálnej úrovni. Tím expertov sa tiež sústredí na význam miestnych daností, potrebných pre rozvoj kultúry a prepojenie s ostatnými oblasťami života samospráv, ako je cestovný ruch, miestna ekonomika a vplyvy na celkový ekonomický rozvoj lokality.

Súčasťou analytickej štúdie budú tiež závery a odporúčania, nakoľko ZMOS chce tento dokument využiť pre sociálny dialóg s cieľom návrhu a presadzovania opatrení a zmien v pôsobností samospráv v tejto agende.

Spracovávaná analytická štúdia je realizovaná v rámci projektu Podpora kvality sociálneho dialógu, ktorý ZMOS realizuje vďaka finančnej podpore z Európskeho sociálneho fondu. Bude verejne prístupná na web stránke ZMOS, a to v podstránke s názvom „Knižnica“, kde už teraz nechýbajú mnohé, doposiaľ spracované publikácie. Jej spracovanie potrvá šesť mesiacov, tak, aby verejnosti mohla byť predstavená na jar budúceho roka.

Autor: Michal Kaliňák, ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.09.2016
ZMOS má kanceláriu prvého kontaktu
Kancelária prvého kontaktu je v prevádzke počas pracovných dní formou telefonickej ústredne, cez ktorú sa zabezpečuje telefonická operatíva s jednotlivými zamestnancami.
viac
23.07.2019
Samosprávy potrebujú inventúru kompetencií
Združenie miest a obcí Slovenska iba pred nedávnom zrealizovalo prieskum zameraný na kompetenčnú výbavu miestnej územnej samosprávy. Z prieskumu okrem iného vyplýva výrazná potreba inventúry kľúčových originálnych kompetencií miest a obcí.
viac
15.05.2021
ZMOS vyjadruje úprimnú sústrasť rodine Milana Ftáčnika
Združenie miest a obcí Slovenska so zármutkom prijalo informáciu o úmrtí Milana Ftáčnika.
viac
06.09.2021
ZMOS sa pripravuje na rokovanie 31. snemu
Združenie miest a obcí Slovenska sa pripravuje na svoje najdôležitejšie podujatie roka. V dňoch 8. a 9. septembra 2021 sa uskutoční v poradí 31. snem. Bude zároveň oslavou 30 rokov Združenia miest a obcí Slovenska a troch dekád miestnej územnej samosprávy od jej znovuobnovenia v roku 1990.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.71 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.52 %