Štvrtok 08.12.2022
Dnes má meniny 
Marína
°C
23.09.2022 11:40

Bratislava rozširuje projekt housing first, ktorý pomáha ľudom bez domova


Ilustračná snímka: (tasr).


Mesto Bratislava rozširuje projekt "housing first" (bývanie ako prvé), zameraný na ukončovanie bezdomovectva. Pre ľudí v núdzi samospráva vyčlenila ďalších desať bytov, v ktorých sa stanú novými nájomcami.


Spolupracovať pritom bude s väčším počtom neziskových organizácií venujúcich sa sociálnej podpore v oblasti bývania. Informovala o tom hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková.

Zástupcovia mesta podpísali memorandum o spolupráci s neziskovými organizáciami Depaul Slovensko a občianske združenie (OZ) Odyseus. Pridali sa tak k organizáciám Proti prúdu, OZ Vagus a Návrat, s ktorými samospráva spolupracuje na projekte ukončovania bezdomovectva už dlhšie.

Bratislava zo svojich mestských bytov zároveň vyčlenila ďalších desať bytov. Noví nájomcovia - dve rodiny z mestskej ubytovne Fortuna a osem jednotlivcov by sa do nich mali nasťahovať ešte v priebehu tohto roka. "Aj na základe týchto skúseností z projektu bude mesto nastavovať rozvíjanie služieb týkajúcich sa sociálnej podpory a ukončovania bytovej núdze a bezdomovectva," uviedla Schmucková.

Hlavné mesto v roku 2020 spustilo pilotný projekt ukončovania bezdomovectva prostredníctvom dostupného nájomného bývania a sociálnej podpory. Rodinám bez domova a ľuďom bez domova so zdravotným či iným znevýhodnením poskytuje bývanie. Klienti sa stávajú bežnými nájomcami, ktorí za ubytovanie platia štandardný nájom. Súčasťou projektu je aj intenzívne sociálne poradenstvo smerujúce práve k udržaniu bývania, riešeniu zdravotných problémov, stabilizácii príjmov či rozvíjaniu susedských vzťahov.

Do pilotného projektu vyčlenilo mesto deväť bytov pre deväť domácností, a to šesť jednotlivcov a tri rodiny z mestskej ubytovne Fortuna. Doterajšie výsledky podľa mesta potvrdzujú, že projekt je úspešný a všetky domácnosti si udržali bývanie.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.12.2016
Destinácia „bratislavský región“ už aj so Záhorím
Členovia Krajskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Region Tourism na svojom včerajšom (19. 12. 2016) valnom zhromaždení schválili vstup Oblastnej organizácie cestovného ruchu Záhorie do KOCR Bratislava Region Tourism.
viac
29.06.2020
Bratislava spúšťa dostupné nájomné bývanie pre rodiny a seniorov bez domova
Mesto Bratislava ako jedna z prvých samospráv na Slovensku začína v deviatich vyčlenených bytoch realizovať jedinečný pilotný projekt ukončovania bezdomovectva prostredníctvom dostupného mestského nájomného bývania a sociálnej podpory.
viac
17.09.2022
Projekt Druhá šanca pomôže uliciam Starého Mesta hneď dvakrát
Projekt Druhá šanca zväčší poriadok a ľuďom bez domova zjednoduší prístup k zálohovaným nápojovým obalom
viac
10.10.2022
Mesto pripravuje projekt Housing first
Mesto Nové Zámky pripravuje projekt s názvom Housing first, teda bývanie ako prvé. Jeho cieľom je zriadenie prestupného bývania pre matky s deťmi. Realizáciu sociálneho programu už na svojom ostatnom rokovaní schválilo aj mestské zastupiteľstvo.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.30 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.12 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.58 %