Pondelok 18.11.2019
Dnes má meniny 
Eugen
°C
14.10.2019 12:10

Metské divadlo - Divadlo z Pasáže vstupuje do ďalšieho medzinárodného projektu


Ilustračná snímka


Divadlo z Pasáže len pred týždňom ukončilo medzinárodný projekt s organizáciami z Fínska, Litvy a Poľska, ktorého cieľom bola výmena skúseností s organizáciami pracujúcimi s ľuďmi s postihnutím, a hneď prechádza do ďalšej medzinárodnej spolupráce.


 V tomto roku bolo divadlo oslovené budapeštianskym divadlom Baltazár, ktorého hercami sú ľudia s mentálnym postihnutím na spoluprácu na projekte, ktorého cieľom bude podpora spoločenského prijatia ľudí s mentálnym postihnutím prostredníctvom umenia.

Divadlo z Pasáže a Divadlo Baltazár sa po prvý krát stretli na festivale Arteterapia, ktorého organizátorom bolo práve Divadlo z Pasáže. Hlavným koordinátorom súčasného projektu je Divadlo Baltazár, ktoré je profesionálnym divadlom pôsobiacim v Budapešti. Jeho členmi sú herci s mentálnym postihnutím a divadlo sa snaží otvoriť nové obzory tým, že zdravotné postihnutie hercov kladie do úzadia, vyzdvihujúc ich talent. Ich cieľom je vytvoriť podmienky pre ľudí so zdravotným postihnutím, aby mohli spoznať, rozvíjať a vyjadriť svoj talent v umení, a tak žiť svoj život s pocitom naplnenia.

Obidve divadlá spája presvedčenie o tom, že umenie predstavuje vhodný priestor, v ktorom ľudia s mentálnym postihnutím môžu vyjadriť svoj talent a schopnosti. Herci týchto divadiel dokonale hovoria jazykom emócií, ktorý je základnou súčasťou každého umeleckého výkonu. Preto sa aktivity tohto spoločného projektu budú realizovať práve na javisku a prostredníctvom divadelného umenia. Výsledkom bude spoločné predstavenie, ktoré opäť o krok priblíži ľudí s postihnutím k spoločnosti. K tomu aby ich dokázala prijať s reálnym pohľadom s ich pozitívami i negatívami a nevytvárala si okolo týchto ľudí iluzórnu bublinu.

Úvodný workshop sa uskutoční v priestoroch Mestského divadla – Divadla z Pasáž 16. až 18. októbra 2019 a záverečná verejná prezentácia v marci 2020 v Budapešti. Tento projekt podporili Višegrádsky fond.

x     x     x

Divadlo z Pasáže je prvé profesionálne komunitné divadlo, ktoré ako jediné svojho druhu na Slovensku začalo pracovať s ľuďmi s mentálnym postihnutím. Zároveň je prvé a momentálne jediné mestské komunitné divadlo, v ktorom hrajú ľudia s mentálnym postihnutím v strednej a východnej Európe. Vo svojej činnosti prepája kultúrnu, umeleckú a sociálnu oblasť. Divadlo získalo za svoju činnosť viacero ocenení, napríklad v roku 2009 ocenenie Cena euroobčana roka (ako prvá nezisková organizácia zo Slovenska) od prezidenta Európskeho parlamentu Hansa Gerta Pὄtteringa. V Banskej Bystrici pôsobí už od roku 1995 a v roku 2019 oslávi už 24. výročie svojej existencie.

 

 

 

Autor: Eva Ogurčáková, umelecká riaditeľka


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.04.2016
Banskobystričania rozhodli o projektoch participatívneho rozpočtu
Občania mesta Banská Bystrica rozhodli o tom, ktoré z 12 projektových návrhov budú v roku 2016 realizované z verejných financií, ktoré na tento účel Mesto alokovalo. Ide o celkovú sumu 20 000 eur.
viac
05.01.2017
Štafetu Európskeho mesta športu si od Košíc prevezme Banská Bystrica
Trojkráľovým behom 6. januára o 15.00 h sa Košice symbolicky rozlúčia s titulom Európske mesto športu 2016. V ten istý deň prevezme titul Banská Bystrica - Európske mesto športu 2017.
viac
26.11.2017
Banská Bystrica opäť úspešná v získavaní eurofondov
Na vybudovanie jednej zo šiestich plánovaných cyklotrás získalo mesto nenávratný finančný príspevok (NFP) z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) vo výške 857 870 eur. Päť-percentná finančná spoluúčasť samosprávy predstavuje sumu 45 151 eur.
viac
11.10.2019
Enviromestom chce byť stále, nielen počas súťaže
Mesto pod Urpínom zvíťazilo v druhom ročníku tohtoročnej súťaže Enviromesto v kategórii Ochrana prírody a krajiny, zelená infraštruktúra, ktorú vyhlásilo Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia v Banskej Bystrici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.91 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %