Streda 21.10.2020
Dnes má meniny 
Uršuľa
°C
13.10.2020 12:25

Mesto by malo na kompenzáciu výpadkov dane získať pôžičku 5,35 mil. eur


Ilustračná snímka.


Mesto Košice by malo získať návratnú finančnú výpomoc vo výške 5,35 milióna eur. Má ísť o kompenzáciu výpadkov dane z príjmov fyzických osôb, ktoré vznikli počas pandémie nového koronavírusu.


Ako mesto informuje na svojej webovej stránke,  zmluvu s Ministerstvom financií (MF) SR by malo uzavrieť tento týždeň.      

Peniaze budú môcť Košice použiť výlučne a v plnom rozsahu na financovanie výkonu samosprávnych kompetencií. Mesto tak prefinancuje svoje bežné a kapitálové výdavky vrátane investícií do svojho majetku. Rezort má finančné prostriedky na účet mesta poslať najneskôr do 30 dní od podpisu zmluvy.      

Košice by mali dlžnú sumu vrátiť v štyroch rovnomerných splátkach vo výške 1,336 milióna eur v rokoch 2024 až 2027. „Návratnú finančnú výpomoc z ministerstva sme mohli prijať pod podmienkou, že náš dlh neprekročí 50 percent skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka. Mesto túto podmienku spĺňa, keďže aj po prijatí návratnej finančnej výpomoci a započítaní ostatných plánovaných úverov neprekročí náš dlh 30 percent tejto hodnoty,“ spresnila vedúca ekonomického oddelenia magistrátu mesta Košice Marta Kažimírová.      

Mestské zastupiteľstvo (MsZ) odobrilo koncom júla uznesenie, ktorým schválilo prijatie návratnej finančnej výpomoci od MF SR v maximálnej výške šesť miliónov eur na vykrytie výpadku dane z príjmov fyzických osôb v tomto roku. Mesto pripomína, že rezort môžu do konca mesiaca požiadať o rovnakú kompenzáciu aj košické mestské časti. Návratná finančná výpomoc môže v súhrnnej výške dosiahnuť 652 000 eur.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.08.2020
Návratná finančná výpomoc
Ministerstvo financií Slovenskej republiky predkladá na rokovanie vlády Slovenskej republiky materiál „Návrh na poskytnutie návratných finančných výpomocí obciam a vyšším územným celkom na kompenzáciu výpadku dane z príjmov fyzických osôb v roku 2020“.
viac
24.09.2020
Na kompenzáciu daňových výpadkov si Púchov od štátu požičia 412 948 eur
Mesto Púchov dostane od štátu bezúročnú finančnú výpomoc na kompenzáciu výpadku dane z príjmov fyzických osôb vo výške viac ako 400 000 eur. Prijatie pôžičky schválilo v stredu (23. 9.) púchovské mestské zastupiteľstvo.
viac
24.09.2020
Snina chce štátnu pomoc použiť na investičné akcie
Mesto Snina chce štátnu pomoc v podobe návratnej finančnej výpomoci vo výške 447 576 eur použiť na viaceré investičné akcie. O schvaľovaní prijatia pôžičky i o zámere samosprávy s jej využitím budú mestskí poslanci rozhodovať na svojom zasadnutí vo štvrtok popoludní.
viac
19.10.2020
Bratislava plánuje od štátu prijať návratnú finančnú výpomoc 9,3 milióna eur
Mesto Bratislava plánuje prijať štátnu bezúročnú návratnú finančnú výpomoc vo výške 9,3 milióna eur. Chce tým vykryť tohtoročný výpadok dane z príjmov fyzických osôb. Vyplýva to z materiálu, o ktorom bude rokovať vo štvrtok (22. 10.) bratislavské mestské zastupiteľstvo.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.81 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.32 %