Nedeľa 19.05.2024
Dnes má meniny 
Gertrúda
°C
14.03.2022 02:25

Bratislava sa obáva, že pre zmeny v zákone stratí kontrolu nad rozvojom mesta


Magistrát hlavného mesta Bratislavy.


Mesto Bratislava sa obáva straty kontroly nad rozvojom hlavného mesta a výstavbou na jeho území. Ohrozená je podľa magistrátu jeho kľúčová kompetencia, a to vydávanie záväzných stanovísk k investičnej činnosti.


Upozornil na to bratislavský primátor Matúš Vallo s tým, že pre mesto nevýhodnú zmenu má priniesť nová stavebná legislatíva.

"V parlamente ide do druhého čítania nový zákon o územnom plánovaní a podľa dostupných informácií by sa cez pozmeňovací návrh mala zo zákona vyškrtnúť kompetencia mesta vydávať záväzné stanoviská," spresnil Vallo. Vydávanie stanovísk by sa podľa jeho slov malo preniesť na jednotlivé bratislavské mestské časti. "To by však znamenalo úplnú stratu kontroly nad tým, ako naše mesto vyzerá a ako sa rozvíja ako funkčný celok," skonštatoval.

Ak by sa pozmeňovací návrh stal súčasťou novej stavebnej legislatívy, bola by to podľa Valla "najväčšia legislatívna rana", ktorú by hlavné mesto za poslednú dekádu utŕžilo. Ako tvrdí, Bratislava musí mať celomestský pohľad na svoj rozvoj. "Základný nástroj je územný plán mesta, ten však často zaostáva za realitou a aj keď na príprave nového územného plánu pracujeme, je to zložitý proces, ktorý trvá roky. Pre mesto je preto kľúčový aj druhý nástroj, tým sú záväzné stanoviská k investičnej činnosti," vysvetlil.

Cez záväzné stanoviská magistrát posudzuje, či je nový developerský projekt v súlade s územným plánom vrátane štandardov a potrieb rozvoja mesta. Mestské časti podľa Valla síce vedia veľmi efektívne riešiť každodenné potreby a problémy Bratislavčanov, mesto však funguje ako celok. "Posudzovanie developerských projektov iba z pohľadu jednej mestskej časti nedokáže zohľadniť celomestské dosahy jednotlivých projektov," podotkol s tým, že najmä menšie mestské časti nemusia mať ani dostatočné kapacity posudzovať zásadnejšie projekty.

Z pohľadu verejnej kontroly nad rozhodnutiami je podľa neho lepšie mať vydávanie kľúčových stanovísk na jednom centrálnom úrade. Poukazuje pritom na celoeurópsky trend sústreďovať kompetencie územného plánovania a rozvoja mesta práve na úrovni mesta ako v škandinávskych metropolách či vo Viedni.

Postoj magistrátu k navrhovanej zmene odprezentoval Vallo minulý týždeň aj na zasadnutí parlamentného výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Prítomným poslancom uviedol, že Bratislava podporuje metropolitný plán, záväzné stanoviská na úrovni mesta, lehoty na ich vydanie 30-60-90 dní a tiež kompetenciu mestských častí na vyjadrenia v konaniach o stavebnom zámere.

Úrad podpredsedu vlády Štefana Holého na otázky TASR k navrhovanej zmene stavebnej legislatívy doteraz nereagoval.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.10.2018
Transparentnosťou k efektívnejšej samospráve
Hlavné mesto umožní žiadateľom, ktorí podali žiadosť o vydanie záväzného stanoviska k investičnej činnosti alebo investičnému zámeru sledovať online stav podania prostredníctvom aplikácie dostupnej na webovej stránke hlavného mesta.
viac
13.02.2021
IUR: Málo schválených záväzných stanovísk zablokuje výstavbu bytov v Bratislave
Nízky počet schválených záväzných stanovísk zablokuje výstavbu bytov v Bratislave. Tvrdí to Inštitút urbánneho rozvoja (IUR) s tým, že dlhodobo sleduje situáciu pri povoľovaní novej výstavby v hlavnom meste a dáta ukazujú, že situácia bude ešte výrazne horšia.
viac
16.02.2022
Zber kuchynského bioodpadu na jar rozšíria do ďalších mestských častí
V Bratislave rozšíria na jar zber kuchynského bioodpadu do ďalších mestských častí. V marci sa zapojí Záhorská Bystrica, v apríli Karlova Ves a Dúbravka.
viac
02.03.2022
Pre budúcu električku v Petržalke pokračujú v odstraňovaní ornice
V rámci výstavby predĺženia električkovej trate v bratislavskej Petržalke bola v uplynulom období odstránená z viacerých nespevnených plôch koridoru budúcej trate vrchná vrstva pôdy, tzv. ornica.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %